Лісів насаджують більше, ніж вирубують

19 вересня 2011р, ЗМІ про нас. Прес-служба

Якщо сьогодні, наприклад, все частіше ведеться мова про реорганізацію медицини, то її вже давно розпочато в лісовій галузі. “Колишні лісники, а теперішні майстри лісу, повинні здійснювати догляд за лісовими масивами. Що ж до транспортного вивезення деревини та іншого, то це має бути в компетенції приватних структур”, – говорить директор ДП “Самбірський лісгосп” Ігор Ярема. Рішення колегії Держлісагентства стосовно цього він вважає доречним і виправданим. У питаннях реорганізації перейняли досвід Польщі.

За вісім місяців підприємство досягнуло обсягу реалізації продукції на суму 11 млн. 853 тис.грн., минулого року ця цифра становила 10 млн. 895 тис.грн. Це означає, що майже на 958 тис.грн. реалізовано її більше. У той же час експорт знизився на 15 відсотків. Це зумовлено значною мірою і тим, що продукція виставляється на аукціони, наприклад, є спеціалізовані для плитників, тобто тих, хто виготовляє плиту з деревини; інша продукція виставляється на аукціони у Львові. Здебільшого на експорт йдуть дрова, в тому числі технологічні, пиловники хвойних порід…

Реалізація продукції на одного працюючого за 8 місяців склала 91 тис. 884 грн., відносно 69 тис. у 2010 році. Зросла вартість реалізованої продукції з одного метра кубічного і складає 368 грн., а не 300 грн. як у 2010 році.

Фонд оплати праці за 8 місяців поточного року склав 2млн. 675 тис.грн. (минулого року 2 млн. 190 тис.грн.).

Якщо у 2010 році середня заробітна плата становила 2400 грн., то за серпень нинішнього – 2814. В цілому ж середня заробітна плата за 8 місяців поточного року – 2600 грн., тоді як у 2010 році 2100 грн. Також зросли за всіма параметрами техніко-економічні показники. Реалізація продукції з 1 га лісових масивів становить 339 грн. Минулого року – 250 грн. На першому місці у лісопромисловій і лісогосподарській діяльності не лише виконання показників, а якість роботи. За 8 місяців підприємством посаджено лісових культур на 100 га (планом передбачалося на 85 га). Догляд за лісовими культурами здійснено на площі понад 900 га. Доповнено лісовими культурами площу розміром 47 га за плану 40 га. Основні лісоутворюючі породи – ялиця, сосна, дуб звичайний… Їх висаджено у Черхавському, Підбузькому, Судово-Вишнянському, Комарнівському лісництвах.

Використовували лише власний посадковий матеріал з розсадників лісництва та індивідуальних розсадників майстрів лісу. Завдяки тому, що вже п’ятий рік у Брюховичах є насіннєво-селекційний центр, куди лісгоспи області після заготівлі насіння усіх видів деревних порід здають його на переробку і зберігання, приживлення лісових культур високе.

На даний час проводиться рубка, формування і оздоровлення лісів на площі 523 га. Заготовлено 6665 метрів кубічних ліквідної деревини.

З 9 лісництв вирубці підлягають ялицеві насадження в Опацькому та Підбузькому. Минулого року лісовпорядною експедицією проведено таксацію лісових масивів. Вона здійснюється раз на 10 років і нею визначається кожна рубка, яка попередньо узгоджується з обласним Управлінням екології. Дана експедиція затверджує розрахункову лісосіку, тобто скільки кожне підприємство має вирубати лісу, на що дає дозвіл Міністерство охорони навколишнього природного середовища України. Жодне лісогосподарське підприємство не може вирубати лісу ні більше, ні менше ніж доведено.

Поцікавилася у Ігоря Яреми, що на сьогодні є для лісівників проблемою номер один?

- Забезпеченість робочою силою. Молодь, як правило, виїхала на заробітки, у селах залишилися в основному люди старшого віку. Та за такої середньої заробітної плати, я хотів би, щоб молоді люди працювали вдома. Наше підприємство навіть скеровує на навчання випускників шкіл, щоб забезпечувати себе кадрами. До проблем відношу відсутність бюджетного фінансу-вання. Воно складає 3-4 відсотки від потреби, відтак не можемо дозволити собі придбати в потрібній кількості нову техніку та інше. Наступне, що турбує – це будівництво лісових доріг. Правда, нинішнього року отримали 500 тис.грн. на будівництво доріг у Підбузькому лісництві. Це дозволить вивезти технічно придатну деревину. Звичайно, при цьому нищаться дороги, але у міру можливостей намагаємося їх у тому чи іншому населеному пункті ремонтувати. У цьому плані є співпраця з Монастирецькою, Корналовицькою, Волебаранецькою сільськими радами, їхніми керівниками, а також рудківської зони. Суттєво, що є порозуміння, адже мусимо виконувати свої функції, сплачувати податки. За вісім місяців наше підприємство сплатило понад 1 млн.грн. до Пенсійного фонду та понад 1 млн.грн. – до бюджетів різних рівнів. Лише за серпень надійшло 338 тис. відрахувань до різних фондів.

Цікавими є цифри стосовно лісистості. 34-36 відсотків лісистості (ДП “Самбірський лісгосп включає в себе 9 лісництв шести районів області) припадає на Підбузьке та Опацьке лісництва Дрогобицького району. Самбірський район має 11 відсотків лісистості.

Як керівника Ігоря Ярему найбільше хвилює те, як сам говорить, щоб люди йшли на роботу із задоволенням та здоровими з неї поверталися; своєчасною була виплата заробітної плати. І щоб кожен був захищеним навіть у випадку хвороби, знаючи, що підприємство надасть допомогу і нікого не залишить у скруті.

Йшла мова про вирубування лісів. Якщо ще 10 років тому вирубували понад 70 тис. метрів кубічних деревини в рік, то зараз понад 40. По Самбірському лісгоспу на 1 га приріст складає 4,3 метра кубічного деревини, тоді як вирубується 1,3 метра кубічного. Важливо ліс зберегти і передати нащадкам. Сьогодні спостерігається суттєвий спад у вирубці. Але треба розуміти: дерева, як і люди, також старіють, тому, щоб не відбувалося на корені старіння і гниття, старі дерева мусять бути своєчасно зрізані.

Серед найбільших споживачів продукції, куди її відвантажує Самбірський лісгосп, фірма “Кроно Україна”, “Кроноспан”, ВАТ “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат”, “Вигодауніплит”. У ці підприємства за вісім місяців відвантажили 10,5 тис. метрів кубічних деревини.

Найменше рубок здійснюється у Рудківському лісництві. Тут є гарний дендропарк. Це лісництво реалізовує велику кількість посадкового матеріалу.

Хоча до нового року ще далеко, проте цікаво було почути, де можна буде придбати новорічні ялинки. Ігор Іванович розповів: кожне лісництво має такі плантації. Минулого року зрубали майже 2000 штук смереки і сосни. Рубати ялицю білу тепер взагалі заборонено. Таке рішення при-йняла сесія обласної ради. Заборона триватиме упродовж 10 років. Керівник підприємства розповів, що до кінця року мають одержати один екскаватор і один гідроманіпулятор. Спромоглися придбати хіба що бензопили та секори для ведення рубок в молодняках.

Стосовно обприскування лісових насаджень, то нинішнього року Львівське лісозахисне підприємство його проводило хіба що у Комарнівському лісництві.

ДП “Самбірський лісгосп” – одне з небагатьох, яке зберегло структуру, що існувала 10 років тому. Воно займає 35 тис.га лісових масивів. Це найбільше з усіх лісогосподарських підприємств Львівщини. Всього на підприємстві 130 працівників, з яких 58 чоловік – майстри лісу. Вони здійснюють належний догляд за лісовими насадженнями, не дозволяють самовільних рубок лісу, стежать, щоб не виникало пожеж…

До професійного свята підприємство виплатить 65 тис.грн. премії, яку одержить кожний пра-цівник, також преміюють 70 ветеранів лісової галузі. Визначено номінації: кращий лісничий, помічник лісничого, інженер, бухгалтер, майстер лісу. Переможців чекають грошові винагороди.

Перше місце серед лісництв посіло Судово-Вишнянське, друге – Комарнівське, третє – Черхавське та колектив нижнього складу.

Ігор Ярема сказав, що найближчим часом планують вийти на середню заробітну плату 3000-3500 гривень.

Працівникам лісгоспу він вдячний за професіоналізм, відданість галузі, передусім лісничим, як і інженерно-технічним працівникам, майстрам лісу. Усім, включно зі сторожами, прибиральницями, ветеранами галузі, у День професійного свята зичить, щоб Господь дарував здоров’я, милість і ласку, адже лісівникам доводиться важко працювати, та з Божою допомогою, маючи гарні показники, завершити цей рік.

Марія ПУКІЙ, Голос Самбірщини №67

Global Options

Оголошення
Ключові слова
Де так як купити дрова паливні на Львівщині

Зелена країна

Ми у Facebook

Розпорядження від 01.12.2015р. N18

Платформа Дія

Відео

Преса про нас