- Ми і природа
Щорічні турботи і роздуми в кінці року
Щороку з наближенням Різдвяних і Новорічних свят у лісівників більшає турбот, особливо з охорони шпилькових насаджень від незаконних вирубок.
Минулими роками допомагав мораторій «Про заборону вирубування ялиці білої на новорічні ялинки», прийнятий рішенням сесії Львівської обласної ради від 02.12.2003 р. за № 187. Більшість громадян сприйняли це з розумінням. Дуже велику роль у цьому напрямку відіграли масова інформаційно-роз’яснювальна робота серед громадян, проведення рейдів в засніжених лісових обходах у світлий і темний період доби, виявлення правопорушень і подальше притягнення винних до відповідальності. З цими завданнями державна лісова охорона справилась. Цього ж року, коли дія мораторію закінчилась і чинними є лише Розпорядження голови Львівської ОДА від 14.10.2013 р., за № 708/0/5-13 «Про ...охорону хвойних насаджень від вирубування...», а також спільний Наказ Львівського ОУЛМГ, екологоприродоохоронних, правоохоронних відомств і Львівської залізниці від 07.11. 2012 р. за № - 122 / 2208/172 / 820, все ж лісопорушення можливі. Бо деякі легковажні громадяни, спокусившись незначними подачками від перекупників, слідкують, коли працівники лісової охорони охороняють хвойні молодняки в одній частині лісового урочища, швиденько в іншому рубають ялинки. Зрубають і за лишають, бо не ТАКА.
Не зважаючи на проведення профілактичної роботи, широку мережу рейдової роботи, роз’яснювання в пресі, не можна з впевненістю сказати, що незаконних рубок не буде. Виходячи з низки об’єктивних причин, особливо враховуючи складне соціально-економічне становище, випадки незаконних рубок можна очікувати. Тут є одна порада «сміливцям» за дармовою ялинкою. Якщо не до вподоби штучна ялинка, краще прикрасити стіну, куток кімнати окремою гілкою з іграшками, хвойним дідушком чи просто світловою ілюмінацією, ніж оплачувати штраф -170 грн. і відшкодовувати збитки - 900 грн. за одну 2-м ялинку відповідно до такс згідно з Постановою КМУ від 23.07. 2008 р. за № 665. Не відривайте марно від сімейного бюджету так необхідні на свята кошти.
Про турботу лісогосподарських підприємств щодо охорони шпилькових свідчать такі статистичні дані Львівського ОУЛМГ: за період з 1990 р. до 1999 р. заготівля ялинок на Львівщині різко знизилась з 1 млн. 520 тис. шт. до 328 тис. шт. А з 2000 р. по 2012 р.-з 280 тис. шт. до 9 тис. шт. Державні лісогосподарські підприємства пропонують розвивати виробництво якісних штучних новорічних атрибутів замість хвойних деревцят, сприяють приватним особам, які не мають достатків, дозволяючи збирати в місцях рубок хвойні гілки для новорічних віночків, дідушків. Із задоволенням підтримують тих підприємців, які готові виробляти новорічні атрибути з відходів лісогосподарського виробництва. Вигода для лісогосподарських підприємств велика - очищуються площі ділянок під молоді посадки. Так є в усій розвиненій Європі. Доцільно підтримувати європейські традиції.
З метою зменшення незаконних заготівель і реалізації ялинок введено електронний облік із застосуванням пластикових бірок, що додатково до основного документа на придбання ялинки дає можливість малогабаритним електронним приладом швидко визначити місце походження ялинки і законність придбання. Реалізація ялинок без згаданих бірок заборонена.
Працівники ДП «Самбірський лісгосп» вітають самбірчан і жителів району з наступаючими Різдвяними і Новорічними святами. Бажаємо Божої ласки, здоров’я, щасливого святкування, радощів у сім’ях і в колі друзів, взаєморозуміння і злагоди на благо України, християнської любові у суспільстві.
Ігор ЯРЕМА, директор ДП «Самбірський лісгосп»,
депутат Львівської обласної ради
Районна газета "Голос Самбірщини", 20 грудня 2013 року