Гора Маківка перетворюється на могильник всохлих смерек

26 липня 2011р, ЗМІ про нас. Прес-служба

Нещодавно заява депутатів Львівської обласної ради про зрубані смереки на горі Маківці, що у селі Грабовець Сколівського району (місця переможної битви Українських січових стрільців), підірвала репутацію заповідного урочища.

Воно знаходиться на висоті 840 метрів над рівнем моря. Кілька років лісівники «зачищують» смереки довкола меморіалу Січових стрільців. Це спричинило скандал не лише у депутатському середовищі. Громадські активісти, захисники «зелених легень» запитують, чому під сокиру потрапили унікальні смереки. Кореспондент «ВЗ» вирушила на гору Маківку, з’ясувавши позицію Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства та науковців.

Півтори години поїздки гористою місцевістю та поганими дорогами Сколівщини. У селі Грабовці нас зустрічають науковці та лісівники. Пересідаємо з мікроавтобуса на зручні автівки-пікапи, щоби добратися до вершини Маківки. За півгодини ми біля підніжжя славнозвісної гори. Перед нами — зелений ландшафт вічнозелених смерек, але серед зеленої краси є чимало засохлих деревцят, які розхитує вітер... Такі смереки не мають зеленого гілля, деякі з них загрожують обвалом. Чимало смерек уже на землі, захаращують ліс. Я собі уявляла, що на Маківці є сухі хвої, але щоб настільки...

Проблема із масовим всиханням смерек назріла ще десять років тому. Начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека показує меморіал Січових стрільців, що на верхівці гори. Колись біля нього росло багато сухих смерек і могли у будь-яку хвилину звалитися на меморіал. Звернулися до експертів-науковців, щоб ті розробили проект ефективного лісового господарювання на горі Маківці. Усохлі смереки довкола меморіалу потроху вирубували, бо вони є хворими і можуть заразити здорові дерева. Сьогодні на горі є 6,5 мільйона кубометрів сухої смереки, а два роки тому — 2 мільйони кубометрів. Тепер, як каже Анатолій Дейнека, лісівники Славського лісгоспу зачищують більше всохлих смерек, маючи на це необхідні погодження. Лісівники розводять руками, мовляв, іншого виходу, ніж зрубати, не було. Кажуть, якби не мали на це дозволів і самовільно зрубали смереки, то правоохоронні органи замучили б їх перевірками, притягнули до кримінальної відповідальності. «Порушень з боку працівників Славського лісгоспу немає, – розповідає заступник голови Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Ярослав Целень. – На цьому місці навесні була пожежа. Жодних захаращень на місці зрубу немає. Ліс — не парк».

На місці вирубаних дерев садять нові ялиці, які стійкіші до кліматичних умов гір та хвороб. Лісівники показують маленькі ялини та дуби, які виросли на півтора метра.

«Смерекові ліси на горі Маківці – приречені, вони всихають, – каже А. Дейнека. – Дві третини дерев померли. Іншого шляху, як замінити їх на інші види дерев, немає. На місці зрубаних смерек посадять ялиці, дуби, буки, явір, березу».

Проректор Національного лісотехнічного університету України, професор Григорій Криницький розповів, що смерекові ліси всихають не лише у Карпатах, а й у Європі. Наприклад, у Польщі борються з цією проблемою «сокирою та пилорамою». «Смереки не можуть прижитися до наших ґрунтів та кліматичних умов, – каже професор Григорій Криницький. – Смереку тут посадили штучно, колись тут росли корінні ялицеві ліси. У ґрунтах гори Маківки появилася нематода – шкідники, які з’їдають смереки. У таких умовах прогресують фітохвороби вічнозелених дерев. Спершу смереки жовтіють, потім опадають голки хвої, які більше не відновлюються».

За словами пана Криницького, також більшість смерк на горі Маківці страждають від кореневого шкідника — так званий опеньок. «До масового відмирання смерек призвело і глобальне потепління, – зазначає науковець. – Це пришвидшило процес всихання».

Санітарні рубки хворих дерев на горі Маківці триватимуть ще кілька років. На горі ростиме мішаний ліс. За тим, як лісівники впроваджують проект науковців щодо нових насаджень, стежать незалежні експерти.

Марія ДОРОТИЧ, ВИСОКИЙ ЗАМОК №132, 25.07.2011р.

Global Options

Оголошення
Ключові слова
Де так як купити дрова паливні на Львівщині

Зелена країна

Ми у Facebook

Розпорядження від 01.12.2015р. N18

Платформа Дія

Відео

Преса про нас