Надворі осінь, а в працівників лісового господарства гаряча пора. З-поміж інших невідкладних робіт, яких у людей цієї професії ніколи не бракує, вони сьогодні займаються заготівлею насіння, висаджують саджанці культур, з яких через десятки років виросте молодий ліс.
У Бібрському лісгоспі обслуговують територію 26705 га 52 працівники лісової охорони. Лісгосп охоплює території Перемишлянського, Пустомитівського, Жидачівського, Миколаївського районів і об'єднує шість лісництв: Суходільське, Старосільське, Романівське, Свірзьке, Перемишлянське, Брюховецьке. Цього року засаджено 35 га лісу, збережено 50 га природнього поновлення, а виручки від реалізації отримано майже до мільйона щомісяця. Це єдине державне підприємство в районі, яке має значні податкові та пенсійні відрахування.
Роботи в Бібрському лісгоспі восени багато. З часу створення лісового підприємства щороку висаджуються лісові культури. Осінній посадковий сезон починається в період масового падіння листя і закінчується з появою заморозків. За зиму деревина добре вкорениться. В лісгоспі заплановано посадку модрини та дуба. Цього року вже виростили близько півмільйона дуба, в теплицях вирощують модрину, окремо закладають плантації новорічних ялинок.
Працівники підприємства завершують період догляду, прочищування та проріджування молодих культур, роблять санітарні рубки, виявляючи ділянки зараження чи грибкові інфекції, щоб уникнути розсіювання пор по всьому лісу. Також працівники лісгоспу проводять освітлення, готують площі для розсадника, збирають насіння. Запланували зібрати три тони жолудя, бука біля 50 кг, шишок модрини і підготовлятимуть до посіву ґрунт.
«Молоді однорічні пагони до холодів здерев'яніють. Покривна шкірка молодих пагонів із зеленої стає бурою або сірою. В цей час починається процес підготовки рослин до зими, - каже Ярослав Гула, в.о. директора Бібрського лісгоспу. - Продукти фотосинтезу не витрачаються на ріст пагонів, а накопичуються у тканинах дерева як запасні захисні речовини і використовуються наступної весни на утворення нових пагонів і листків. Що більше запасних речовин, в першу чергу, крохмалю, то виносливіша, морозостійкіша буде рослина, так як температура замерзання клітинного соку д деревах з великою кількістю запасних речовин значно нижча, ніж у дерев з малим запасом. Це стосується не лише дерев, а також і кущів. Скидання листків на зиму, припиняє ріст і вступ у стан спокою здерев'янілих пагонів - все це також є пристосуванням рослин до зимівлі. Листки випаровують воду, тому взимку випаровування неможливе. Сніг, який падатиме на листкові пластинки, пошкодив би їх і зламав би дерева. Тому рослини ще до настання великих холодів скидають листки. Отже, листопад - захисна реакція від загибелі рослин взимку. В холодний час крохмаль, як запасна поживна речовина, у клена і дуба перетворюється на цукор, а у хвойних, берези і липи - в жири. Наявність товстої кори на пагонах пом'якшує різкі коливання зимової температури, а навесні зберігає рослину від сонячних опіків».
У Бібрському лісгоспі переважають багаті грунти, на яких ростуть різноманітні породи лісу. Зараз пора збирання опеньок, які докучають деревам. У лісі їх у цю пору побільшало, бо опеньки не заготовлять централізовано, як раніше. Лісівники звертають увагу населення на маленькі невидимі деревця, які можуть пошкодитись від необережного ступання ногами. Їх важко вирощувати і затратно. Не варто восени розпалювати багаття; воно розноситься листям. Цього року суха осінь і небезпека виникнення пожежі вдвічі сильніша.
Підприємство готує на зиму корми для тварин: посіяли овес, топінамбур (земляна груша), у кормушки закладають корм, у солонці докладають солі. У лісі переважають козулі, дикі свині, зайці, борсуки, лосі, олені (у Свірзькій зоні). Звичайно, що взимку тваринам важче. Практикуються приватні мисливські угіддя із кормом для тварин.
Лісівники підготували місця відпочинку за Заліссям. Тут є дві альтанки, лавки, столи, урни на сміття, туалет, огороджено територію. Проте територія недобросовісними людьми знову засмічена, альтанки пошкоджені. Важливо пам'ятати, що ліс є нашими легенями.
Кожному працівнику на честь Дня лісника, який святкували 18 вересня, окрім зарплати, Бібрський лісгосп надав грошову суттєву премію, працівники також отримали грамоти та подяки за свою працю.
Робота лісівника вимагає глибоких знань й навичок, кмітливості та витривалості. В нашому лісгоспі уміють ефективно господарювати. А головне - плекають любов до цього багатоликого, клопітного і вдячного друга, який називається лісом.
Оля Максим'як, Погляд