Рік, що минає, для районного центру Жидачева, відомого ноїм целюлозно-паперовим комбінатом, запам’ятається великою екологічною толокою, яку організувала міська влада. З її ініціативи реалізовано цікавий природоохоронний проект – на заболочених околицях міста висаджено 22 тисячі саджанців декількох видів дуба. Тож там, де донедавна були непрохідні плавні, незабаром зашумить гай-лісок…
З північно-західного боку Жидачів омиває річка Стрий. Вона часто розливається і затоплює прибережну зону. Ці неугіддя перетворилися на смердюче болото, ступити туди було годі. Команда міського голови Володимира Левка задумала облагородити цю територію, з цінних дерев утворити на ній «зелений пояс» навколо міста. Щоб його жителі, яких часто дратує промисловий сморід від папірні, дихали лісовим киснем. До того ж заліснення позитивно вплине на водоохоронну зону…
Міськрада уклала угоду з «Львівлісом», звідти прислали фахівців, які провели аналіз ґрунтів і дійшли висновку, що найкраще на них приживуться дуби. Сотні працівників Стрийського лісгоспу і місцеві активісти взялися за лопати – і невдовзі на мочарах поселилися тендітні деревця. Незважаючи на вкрай посушливу осінь, дубки прижилися.
Навесні природоохоронці знову візьмуться за роботу, освоюватимуть нові безгоспні території довкола міста. Дубові посадки протягнуться аж до ландшафтного парку на горі Базиївці. Там разом з працівниками Ботанічного саду Львівського університету буде створено зону відпочинку для місцевих жителів - з туристичними стежками, альтанками.
У планах - повернути до життя ще понад сто гектарів заболочених округ міста у напрямку Ходорова. За розповіддю керівника громадської організації «Еко-Довкілля», секретаря міськради Ярослава Турченяка, колись тут були впорядковані ставочки, в яких кишіла риба, та з часом відходи паперового виробництва знищили ці оази. Пора відновити занедбану територію - таке бажання і кошти є. Однак міські управлінці зіткнулися з проблемою: згідно з паперами, ці заболочені землі перебувають у постійному користуванні Жидачівського ліцею. Міносвіти не дозволяє відчужувати чи здавати їх в оренду. Як мовиться, і сам не гам, і другому не дам. Ще з травня київські чиновники не дали відповіді на пропозиції міськради повернути ці закинуті землі громаді...
- Ми пропонували освітянам разом освоювати цю територію, - розповідає міський голова Жидачева Володимир Левко. – Радили їм відкрити в ліцеї групу з підготовки працівників лісового господарства, які застосовували б свої знання саме на цій території. Оживити наразі «мертві» гектари можна: одна з громадських організацій вже викопала тут кілька ставків, це забирає зайву воду, болота зникають…
Десять років тому «Високий Замок» писав, як з допомогою голландських партнерів жидачівські екологи посадили біля міста 3-гектарний гай. Тепер тут відпочивають паперовики з дітьми, збирають гриби. Можна не сумніватися, що завдяки завзятості природоохоронців весь Жидачів незабаром буде захищений «зеленим щитом».
Іван ФАРІОН, "ВИСОКИЙ ЗАМОК" №2(4626), 06.01.2012р.