АНАЛІЗУЄМО «ЛЕГЕНІ» ЛЬВІВЩИНИ

11 травня 2011р, ЗМІ про нас. Прес-служба

Ще в березні стартувала акція "Майбутнє лісу в твоїх руках". Упродовж цього часу в усіх районах Львівщини висаджують ліси, закладають парки та сквери. Про загальний стан справ у лісовому господарстві ми вирішили розпитати начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, голову депутатської фракції Народної Партії у Львівській обласній раді Анатолія Дейнеку.

— Усе живе в природі має свій вік. Якою зараз є вікова структура лісів Львівщини?

- Вікова структура лісів області є значно кращою, ніж у середньому по Україні і є близькою до оптимальних норм. Питома вага молодняку становить 23% від загальної площі, вкритої лісовою рослинністю, що відповідає нормі середньовікових насаджень - 49,5% (за оптимальної норми 30%), пристигаючих - 16,8% (норма 25%); стиглих і перестійних - 10,7% (за оптимальної норми 22%). Тобто спостерігається переважання середньовікових насаджень, і водночас площі пристигаючих, стиглих і перестійних лісів становлять дещо менший відсоток, ніж це передбачено оптимальними нормами. Необхідно відзначити, що за останні 10 років відбулися позитивні зміни у віковій структурі, площа молодняку зменшилася на 13%, а площа пристигаючих насаджень збільшилася на 4%, стиглих і перестійних на 5%. Середній вік насаджень Львівської області - 60 років, при цьому він вищий у гірській частині і менший на рівнинних і передгірських територіях.

- Відомо, що в Карпатському регіоні існує проблема всихання смерекових лісів. Які заходи вжи¬ваєте, щоб врятувати території лісових насаджень?

- Справді, всихання смерекових лісів у Карпатах - стихійне лихо. Карпатські ліси - не виняток у цілому світі. У Канаді десятки тисяч гектарів таких лісів нині теж у небезпеці. У Європі ця біда спіткала Чорний ліс у Судетах. Що ж до Львівщини, то ця проблема сягає корінням кількасотлітньої давнини. За Австрії були зрубані корінні ялицево-букові насадження, на їх місці посадили альпійську смереку. Чому смереку? Тому що в технологічному плані ця деревина легка для обробки і придатна для вироблення целюлози. Крім того, вона швидко росте. На території Сколівських Бескидів ми маємо близько 20 тисяч гектарів смерекових лісів, які всихають. У 2005 році я ініціював з цього приводу засідання колегії Державного комітету лісового господарства за участю НАНУ, керівників усіх карпатських областей України. Тоді прийняли постанову, де ми прописали низку заходів. Насамперед слід зрубати ліси, які всихають, і посадити мішані ялицево-букові. Але перед тим треба розв'язати низку інших проблем, зокрема збудувати лісові дороги до цих смеречників. 2007 року ми розпочали будівництво таких доріг за технологією, побаченою в Австрії. За три роки ми збудували близько трьохсот кілометрів лісових доріг.

- Чи зменшилися площі лісових масивів на Львівщині?

- Слід зауважити, що ліси Львівської області займають 31,8% її території, тоді як у середньому в Україні цей показник становить 15,7%. Ліси на Львівщині займають площу 694,56 тис. гектарів, що становить понад 8% загальної площі лісів держави. За загальною площею лісів, Львівщина займає третє місце в Україні після Волинської та Житомирської областей.

Якщо взяти динаміку зрубу і відновлення лісів, то щороку площа посадки лісу переважає площу зрубів від 7 до 15%. Починаючи з 2005 року, в нас іде зменшення площі вирубки. Це пов'язано з тим, що впроваджується принцип наближеного до природи лісівництва. Ми відходимо від суцільної вирубки лісу, а переходимо на нові методи ведення лісового господарства. В цьому випадку використовується потенціал природного відновлення лісів.

- Як складається ситуація з незаконними рубками?

- У Львівській області зафіксовано найбільшу кількість незаконних рубок лісу серед усіх областей України. Загалом же за минулий рік на території Львівської області самовільно вирубано 8 тис. кубометрів деревини. Основними причинами є соціально-економічні негаразди (безробіття, низькі зарплати), які штовхають населення заліснених територій на крадіжку лісу. А ще причинами є неврегульованість ринку лісоматеріалів, відсутність єдиної системи контролю за рухом зрубаної деревини та наявність високого попиту на незаконно зрубану деревину, неналежна якість роботи окремих лісівників. Комісія, створена за ініціативи обласного управління лісового та мисливського господарства, виявила 2/3 усіх порушень, зафіксованих на території області. Загалом же лісами у Львівській області опікується понад 1800 працівників. Впровадження системи сертифікування зрубаних дерев на 90% обмежило імпорт незаконної деревини. Але штрафи за самовільну рубку лісу, які діють сьогодні (близько 1 тис. грн за дерево), надто низькі, їх потрібно підняти мінімум втричі. Ще однією проблемою лісового господарства є те, що загальна інвентаризація лісових угідь в Україні не проводилася ще з радянських часів. Тому вже зараз готується загальнодержавна кампанія з обліку дерев. Отже, можна буде спростити процес контролю за вирубкою лісів.

ХРИСТИНА ЩУР, Газета "НАРОДНА" №18(296), 07.05.2011р.

Global Options

Оголошення
Ключові слова
Де так як купити дрова паливні на Львівщині

Зелена країна

Ми у Facebook

Розпорядження від 01.12.2015р. N18

Платформа Дія

Відео

Преса про нас