Наша мета - за допомогою міжнародного мисливського фестивалю згуртувати однодумців з України та з інших країн світу і показати суспільству що мисливство - це, передусім, любов, до природи, до рідного краю, до його звичаїв і традицій, своєрідне мистецтво, яке має давню історію та культуру.
У багатьох народів здавна одним із найпривабливіших і найочікуваніших є свято мисливця та його покровителя. Це й не дивно, адже полювання належить до найдавніших видів людської діяльності. Успішне полювання колись мало вирішальне значення для виживання людей. По крупинці вони збагачували й розвивали свою мисливську культуру, звичаї та обряди.
Залежно від рівня розвитку людського суспільства, релігії змінювалися в давнину й опікуни мисливців. У стародавній грецькій міфології покровителькою полювання була Артеміда, молода жінка з луком, у супроводі лані. У римлян вона звалася Діаною. Неабияке місце у східних слов'ян серед покровителів мисливців посідають святі: Георгій (Юрій), Євстафій і Трохим - покровитель полювання з хижими птахами, а також архістратиг Михаїл.
Народи країн Західної Європи, оберігаючи і примножуючи свою культурну спадщину, щорічно проводять фестивалі, відзначаючи день мисливця та його покровителя святого Хуберта. Часто воно припадає на перший тиждень листопада, а саме на третє число; у США - на лютий. Нині в Росії також почали відновлювати втрачені традиції та відзначати подібні свята. З огляду на федеративний устрій країни їх проводять у різний час і з різними покровителями (Георгій, Трифон і Євстафій; в азіатській частині - свято Беркуті, коней пастухів і мисливців).
Наші сусіди - поляки, угорці, словаки, чехи - зберегли звичаї предків, пишаються ними й організовують такі заходи щорічно.
Скажімо поляки, починаючи з найменшого мисливського колективу до повіту, воєводства і так далі, у певній послідовності проводять такі дійства. За рік у їхній країні відбувається близько десяти фестивалів, учасники яких не тільки мисливці, а й їхні родини, місцеві жителі. Усі товариства мають: емблему, хоругву (штандарт), єдиний мисливський одяг для урочистостей, національну мисливську музику, страву (біґос), мисливські побажання, мисливський гімн.
Це ціла культура, яка починається з посвячення в мисливці, складання присяги на вірність Батьківщині, рідному краю та вшанування звірини. Є також обряди першого полювання, першої впольованої дичини, завершення полювання, відання останньої шани впольованому звіру, ставлення до нього та ін.
На превеликий жаль, народ України в силу різних обставин втратив ці звичаї.
Ідея запровадження на Львівщині подібного фестивалю виникла давно. Однак такий масштабний захід потребував неабиякої підготовки. І цього року наше управління разом з громадською організацією «Хантінг Україна» організували перше міжнародне свято мисливців і любителів природи.
Спочатку ми проводили мисливські змагання, які поступово почали зацікавлювати і приваблювати все більше людей. Так звані мисливські святкування організовували в різну пору року і в різних місцях, постійно щось змінювали й експериментували. З огляду на цьогорічний досвід дійшли висновку, що такі дійства потрібно проводити восени.
Мисливські фестивалі вже відбувались у Ялті, ініціатор яких мій хороший товариш В.О.Бойко. Він кілька разів відвідував разом зі мною такі фестивалі за кордоном.
Проте ми вирішили піти далі й ризикнули провести міжнародні «Фестини Діани», щоб репрезентувати не тільки сучасну вітчизняну мисливську культуру, а й відродити традиції наших предків. У нас є що відроджувати, адже наші князі першими в Європі мали свої закони про полювання, звичаї, традиції та культуру полювання, уперше, можливо й у світі, заповіли три пущі: Біловезьку, Клеванську і Цуманську. Запропонували суспільству родинний здоровий відпочинок. Запросили не тільки мисливців, а й природолюбів, науковців, матерів і дітей, для яких організували конкурс «Пізнай фауну рідного краю». Крім того, провели виставки мисливських собак, ловчих птахів, запросили чимало фірм і майстрів-таксидермістів та спеціалістів майстер-класів. У тому числі із-за кордону. Проводили змагання та конкурси, влаштовували показ мисливського одягу, сувенірів і трофеїв (окремо показували браконьєрську зброю), ознайомлювали з мисливською музикою та сигналами і т. п. Запросили сусідів, щоб вони поділилися своїми надбаннями в цій справі. Відвідувачів та гостей пригощали мисливським кулішем чотири польові кухні.
Наша мета - за допомогою міжнародного мисливського фестивалю згуртувати однодумців з України та з інших країн світу і показати суспільству, що мисливство - це, передусім, любов до природи, до рідного краю, до його звичаїв і традицій, своєрідне мистецтво, яке має давню історію та культуру.
Зупинятися на досягнутому не плануємо. Отож, якщо «Фестини Діани» підтримають мисливці і громада, наступного року проведемо ще один міжнародний мисливський фестиваль.
Свято мисливців має відзначатися в Україні на державному рівні, мати і свого покровителя мисливців, свій гімн, хоругу і, найважливіше, віру. Суспільство має усвідомити, що мисливці займаються не тільки полюванням. Треба проводити роз'яснювальну роботу, формувати позитивну громадську думку.
Ми зобов'язані відновити культурну та історичну спадщину наших славних предків, щоб прийдешнім поколінням було чим пишатися.
Василь БУРМАС, "Лісовий і Мисливський журнал" №2/2011, квітень-травень 2011р.