Як і сотні років тому, у вересні поміж вершинами карпатських гір звучать гучні сурмові звуки. Це викликає на двобій суперника «король гір» - олень благородний. Адже саме восени самець збирає гарем - це період гону. Поступово до самців приєднуються самки. Їм подобається голос самців. Чим більший стає гарем, тим слабше стає чути рев самця. І самки, і самиці визначають силу суперника по тону реву - в розквіті сил олень має низький і захриплий голос. Але коли суперники все ж зійшлись, - починається поєдинок. Він може бути і без нападу, а обмежитись лише демонстрацією сили, але може бути і з смертельним боєм - тріск зламаних рогів і смерть обох самців.
В гаремі буває 2-3, іноді до 15 самок. Після періоду гону до такої групи дорослих самиць приєднуються телята. Це другий тип змішаного стада. Вони можуть бути великими - по 10, і навіть по 30 голів.
Народження потомства припадає на другу половину травня - першу половину червня. Як правило, народжується одне теля, рідко два.
В цей період олень благородний дуже вразливий вид, тому потрібна особлива охорона. Цього року для забезпечення належної охорони під час «реву» оленя благородного було проведено спільну нараду з єгерською службою НПП «Сколівські Бескиди», представниками Сколівського РВ ГУМВСУ у Львівській області та з лісовою охороною Сколівського військового лісгоспу. Розроблено спільний план дій яким передбачено ряд заходів з метою належної охорони фауни в цей період. У місцях де найбільше зафіксовано скупчення звіра розташовані камери відеонагляду. Створено оперативні групи по боротьбі з браконьєрством із включенням до їх складу працівників міліції та служби державної охорони НПП «Сколівські Бескиди», якими систематично проводяться рейди.
Володимир Піщальник,
провідний інженер мисливствознавець
НПП «Сколівські Бескиди»