У зв’язку з ускладненням епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней (далі АЧС) на території України, на виконання листа Держлісагентства України щодо виконання протокольного доручення Першого віце-прем’єр-міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України Кубіва С. І. і на виконання пунктів 15 та 24 протоколу № 2 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України від 06. 12. 2016, а також на виконання Протоколу тематичної наради першого заступника голови Львівської ОДА Р. Т. Замлинського на тему «Стан справ та заходи щодо недопущення на територію області африканської чуми свиней», - Львівське ОУЛМГ від початку 2017 року організовано взяття 57 проб патологічного матеріалу від диких свиней для аналізу на виявлення збудника чуми африканської.
Усіх користувачів мисливських угідь області зобов’язано і надалі проводити роз’яснювальну роботу серед мисливців та громадян про небезпеку АЧС та заходи з недопущення занесення збудника захворювання та загрози пандемії, яка може бути спричинена африканською чумою свиней. «Комплексний план заходів щодо попередження занесення збудника африканської чуми свиней на територію Львівської області», затверджений головою надзвичайної протиепізоотичної комісії при Львівській ОДА, та інші відповідні директивні документи щодо профілактики АЧС виконувати беззаперечно усіма користувачами мисливських угідь області та доводити до відома населення в зоні діяльності підприємства (господарства).
Для продовження моніторингу і контролю за вивченням епізоотичної ситуації серед кабанів на території області у 2017 році забезпечити взяття проб сироватки крові та проб паталогічного матеріалу від диких свиней для експертизи на виявлення антитіл до збудника АЧС. Посилити контроль та нагляд щоб не допускати засмічення мисливських угідь побутовими і технічними відходами та особистим майном населення.
У випадках виявлення, чи встановлення діагнозу захворювання на АЧС в мисливських угіддях, - проводити спільні розслідування щодо джерел, шляхів занесення та розповсюдження АЧС із залученням місцевих органів Держпродспоживслужби, МВС, СБУ, а також НАН України.
Зважаючи на означене вище та з метою посилення профілактики недопущення занесення збудника АЧС на територію області, Львівське ОУЛМГ спільно з Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області, розробили пам’ятку мисливця.
ПАМ’ЯТКА МИСЛИВЦЕВІ
про недопущення на територію області африканської чуми свиней
Кожному мисливцеві області необхідно знати про небезпеку, яку може спричинити африканська чума свиней (далі АЧС) і самому бути обачному та інформувати населення про загрозу, виникнення та розповсюдження АЧС.
Африканська чума свиней ( АЧС) – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає домашніх та диких свиней, незалежно від породи, віку та статі. Люди африканською чумою свиней не хворіють. Методів лікування та вакцинації АЧС не існує. Лікування заборонено законодавством України.
Хвороба може швидко поширитись на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в інфікованому осередку. Хвороба охоплює 40 – 65% поголів’я тварин, 85 – 100% з яких гинуть впродовж 6 – 13 діб.
Це надзвичайно заразна вірусна хвороба свиней, що характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, значними крововиливами, синюшністю, змертвінням шкіри, враженнями внутрішніх органів та високою смертністю.
Характерними для хвороби є наступні ознаки: раптова загибель тварин, підвищення температури тіла до 40,5 – 42,0 ºС, зниження апетиту, в’ялість, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок, синюшність шкіри та червонуваті – фіолетові плями черева, підгрудки, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.
Зараження свиней відбувається шляхом безпосереднього контакту (від свині –до свині), через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, стічні води, транспортні засоби, бродячих тварин, птахів, комах та обслуговуючий персонал, при згодовувані харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.
Вірус АЧС надзвичайно стійкий: у м’ясі від хворої тварини життєздатний до 155днів, у гною та ґрунті – до 3 міс., в трупах свиней до 2.5 міс., у копчених м’ясопродуктах – до 6 міс., в солонині – до 1 року, в замороженому м’ясі – до 3-х років.
У разі підтвердження спалаху захворювання проводяться характерні заходи запобігання розповсюдження хвороби шляхом швидкого гуманного безкровного забою усіх свиней на території, де спалахнула хвороба, з наступним спаленням трупів тварин, механічної чистки та дезінфекції приміщень та території утримання свиней.
Пам’ятайте! При підозрі захворювання тварин на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів.
При виявленні трупа дикого кабана або свійської свині негайно повідомте Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області за тел. 032 – 252 69 29; 032 – 294 88 36 та Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства тел. 032 – 297 61 21. До прибуття фахівців ветеринарної медицини ніяких заходів не проводьте.
Жорстокі заходи профілактики – менше зло, чим знищення всього поголів’я свиней та кабанів з наступним його відновленням протягом тривалого періоду.
Лише спільними зусиллями та правильними діями можна побороти АЧС.
Львівське обласне управління Головне управління
лісового та мисливського Держпродспоживслужби
господарства у Львівській області
Відділ охорони, захисту лісу та
мисливського господарства Львівського ОУЛМГ