Звалювання дерев – небезпечна, важка і складна технологічна операція, яка потребує неабиякої майстерності, навичок від працівників лісу. Увага до неї прикута також і з допомогою регулярних змагань, конкурсів на загальноукраїнському та обласних рівнях, де це непросте мистецтво демонструють-вдосконалюють кращі аси галузі – звалювальники.
Працівники Бродівського лісгоспу також регулярно беруть участь у таких «лицарських турнірах», захищаючи «честь мундира» і в області, і в державі… Але від якогось часу, а точніше впродовж уже десятків років, тут проводять власні змагання і належно поціновують справжніх майстрів однієї з найголовніших спеціальностей лісової галузі. Скажемо одразу, що таку розкіш дозволяє собі не кожне підприємство, а лише крупні лісгоспи, де воістину є кому і з ким змагатися…
Цього року у змаганнях Бродівського лісгоспу взяли участь вісім звалювальників.
- Звісно, не всі з них досвідчені, як, скажімо, Ігор Прийма, котрий бере участь у таких змаганнях уже тринадцятий раз, – зазначив головний суддя, головний інженер лісгоспу Микола Серватович. – Рівно половина учасників – новачки і показуватимуть свою майстерність на людях уперше.
Подивитися на їхню вправність, окрім звичайних уболівальників, прийшли і керівники лісництв, директор лісгоспу Орест Ониськів, лісничий Олександр Римар, інженер з охорони праці Андрій Петрушка…
Змагалися звалювальники у Підкаміньському лісництві, а саме у 71 кварталі (урочище «Малинище»). Лісничий Олександр Волянюк, заздалегідь знаючи, що місцем для визначення кращих обрано «його» територію, подбав про найкращі умови для учасників.
Микола Серватович, як головний арбітр, перед початком змагань хвилювався через погоду. Промайнула навіть думка, аби їх скасувати. Та дощ швидко вщух і всім усміхнулося лагідне червневе сонце…
Зізнатися. переживав і директор лісгоспу Орест Ониськів, бо, як ніхто, розуміє важливість проведення таких заходів, стимули і ризики з ними пов’язані.
- Одна справа, – зазначив він, – коли звалювальник працює в робочій обстановці, інша, – коли бере участь у змаганнях під прицілом журі й численної публіки… Тут, як мовиться, окрім майстерності, потрібна й стійка психіка, вміння зібратися у потрібний момент і контролювати кожен свій крок… Та й лісосіка на цей раз обрана не соснова, а модринова, де дерево для «роботи» більш складне, твердіше…
Про безпековий аспект і необхідність суворого дотримання правил охорони праці наголошував перед стартом змагань також Андрій Петрушка. В противному разі – штрафні очки! За неправильні – підпили, кути, відходи при падінні деревини, за порушення умов спеціального захисту – очей, голови, вух, ніг…
…Боротьба за перші місця справді вийшла уперта й навіть затята і до останнього моменту ніхто не міг назвати імені переможця.
Лише вкінці змагального марафону, коли було підсумовано бали-очки від останньої, п’ятої, операції – «Точне розкряжування», з’ясувалося, що перше місце завоював Ігор Прийма. Хоча старт змагань не виглядав для нього надто оптимістично. З першою операцією – «Звалювання дерева» – найкраще впорався Володимир Цюман (614 очок), з другою – «Відокремлення сучків» – Мар’ян Степчук (316 очок). Ігор Прийма «рвонув» лише на третій – «Монтаж нового ланцюга» – 78 очок. Під час четвертої операції – «Розкряжування стовбура комбінованим різом» – кращим виявився Василь Шевчук (193 очки), а під час п’ятої, уже згадуваного «Точного розкряжування», – Ярослав Белінський (196 очок).
Отже, підсумкова трійка призерів виглядала наступним чином:
Ігор Прийма – перше місце – 1274 очки.
Володимир Цюпак – друге місце – 1227 очок.
Мар’ян Степчук – третє місце – 1141 очко.
Та наша розповідь була б неповною, якби ми не згадали в ній про участь у змаганнях молодого Василя Теслюка, який вперше в житті долучався до такої акції, звісно, в категорії юніорів. Єдиний юніор, очевидно, не мав з ким конкурувати, але, якщо порівняти його результат (1165 очок) з дорослими, то виявиться що цей «юний орел» міг би спокійно відібрати «бронзу» від досвідченого Мар’яна Степчука.
Василь Теслюк – у лісгоспі лише десять місяців. За своїм першим фахом він ветеринарний лікар, але… врешті – пішов стопами батька Степана, який працює у лісгоспі. Закінчив Василь курси і нині з шостим розрядом працює у Лешнівському лісництві. Перед змаганнями покинув відпустку і тиждень вправлявся під патронатом старших колег у звалюванні деревини. Наука, як бачимо, не пропала даремно. У підсумку – перша в житті грамота і премія лісгоспу…
А загалом змагання і їх підсумкова таблиця дають чимало підстав для аналізу роботи на підприємстві, зайвий раз підтверджують, що у лісгоспі є мастаки своєї справи, що про рівень їхнього професіоналізму тут дбають і його всіляко заохочують…
Незабаром, 5 липня, на Львівщині, а саме у Буському лісгоспі, проходитимуть обласні змагання серед звалювальників, на яких Бродівське підприємство представлятимуть Ігор Прийма та Василь Теслюк, як юніор. Останній зазначив, що, на відміну від досвідченого Ігоря Прийми, йому треба ще багато працювати над помилками.
- Працювати треба всім нам, – підсумував Микола Серватович. – Обласні та республіканські змагання вимагають вищих результатів.
Справді, там переможці набирають від 1400 до 1500 і 1600 очок. Саме таких досягнень прагнутимуть й у Бродівському лісгоспі…
Ігор Табінський.
Фото автора.