Буде символом героїчних часів
22 квітня 2022
Рости і зеленіти лісам України.
16 квітня, у День довкілля, на Львівщині садили «Ліс Перемоги»!
З такою оптимістичною та актуальною ініціативою напередодні виступили голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека та голова ГО «Добро.Дій» Ігор Дулин.
Усі державні лісогосподарські підприємства області взяли участь у масовій акції. З цією метою у кожному лісгоспі було підготовлено лісові ділянки.
З ентузіазмом приєдналися до створення лісів майбутнього на плантації Верблянського лісництва «Надлісництва Буськ» (ДП «Радехівське лісомисливське господарство») перший заступник Голови Держлісагентства Віталій Пунь, народний депутат України Ростислав Тістик, Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Хорватія в Україні Аніца Джамич, ініціаторка глобального міжнародного проєкту «Greening of the Planet» Ганна Крисюк та координатор з міжнародного співробітництва «Озеленення планети» Ганна Любина, музикант і композитор Олег Табаков, телеведучий, кінопродюсер Ігор Кондратюк. До екологічної ініціативи зі створення нових лісових насаджень долучились також місцеві мешканці, пластуни зі станиці Красне та сім’ї вимушено переміщених осіб із Київської, Харківської, Чернігівської, Черкаської, Донецької (Краматорськ), Луганської областей, Криму.
Єлизавета Данилова з Добропілля Донецької області привела на акцію двох синів – Ярославчика та Олексійка; Таня Грабкова з Горська – донечок Надійку та Лєру; Віталій Треус із Краматорська прибув з дружиною Світланою та сином-школярем Данилком.
Громадська активістка зі Львова Оля Глинська брала участь у садінні дерев уже 20-й раз, а п’ятикласниця з Лисичанська Оксанка Антонова – вперше.
Всі вони, а також Микола Яровий зі Слов’янська, працівники Буського відділення поліції Золочівського РВ національної поліції у Львівській області Роман Лютий, Світлана Анклевич, Микола Патинок, Оксана Батіг, директор Радехівського лісгоспу Степан Данькевич, керівник «Надлісництва Буськ» Микола Яворський, голова профспілкового комітету студентів Богдан Кисіль із Львівської Лісотехніки зійшлися на думці, що дерева є символом життя, а ліс символізує відновлення.
Учасники акції у Верблянському лісництві посадили понад 5 тисяч сіянців головних лісотвірних порід сосни та дуба звичайного.
З часом тут, а також на території всіх лісгоспів Львівщини, виросте могутній «Ліс Перемоги», який стане для майбутніх поколінь свідченням єдності й згуртованості народу України у прагненні миру та незалежності.
З лісової ділянки, де садили «Ліс Перемоги», було організовано телеміст із 8-ма областями України та 13-ма країнами світу, які також брали участь у весняному марафоні озеленення планети.
Впродовж дня на теренах державних лісогосподарських підприємств області посаджено майже 90 тисяч молодих деревець та створено 37,5 гектара «Лісу Перемоги».
Щиро дякуючи всім учасникам, які об’єдналися у спільній благородній справі з садіння «Лісу Перемоги», Анатолій Дейнека зазначив: «Створений спільними зусиллями «Ліс Перемоги» є свідченням нашої віри у ЗСУ і силу нашого народу».
Через роки у квітучій і могутній Україні наші нащадки приходитимуть у цей високий та буйний «Ліс Перемоги» й дивитимуться на нього, як на життєствердний символ героїчних часів нашої історії.
Ігор ТАБІНСЬКИЙ,
Газета “Природа і суспільство
https://ekoinform.com.ua/?p=15386
Весняне лісотворення
22 квітня 2022
Напружений робочий ритм лісгоспів Львівщини.
Насамперед, лісівники виконують мобілізаційні завдання для забезпечення Збройних Сил України, територіальної оборони, добровольчих формувань місцевих громад та військових адміністрацій лісоматеріалами, пиломатеріалами та дровами.
До бюджетів усіх рівнів сплачено 126 мільйонів гривень податків і обов’язкових платежів, що становить 129 відсотків до відповідного періоду минулого року.
Важливою ділянкою роботи підприємств стала організація гуманітарної допомоги (медикаменти, одяг, продукти харчування, речі першої необхідності тощо) постраждалим у місцях бойових дій та вимушено переміщеним особам у західні регіони України. Сотням останніх лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ дали прихисток, стали другою домівкою.
Та нині надворі – весна, і для лісівників Львівщини не менш важливим залишається своєчасне відновлення лісів.
Цьогорічна лісокультурна кампанія, яка проводиться в рамках реалізації ініціативи Президента «Зелена країна», – в розпалі.
Кипить робота в лісництвах ДП «Самбірський лісгосп».
Так, до лісівників Судововишнянського лісництва прийшли діти та їхні батьки з села Бортятин, Заріччя, Княжий Міст Яворівського району і спільними зусиллями в урочищах «Заріччя» та «Буковець» на площі 2,7 гектара посадили 7,1 тисячі саджанців сосни звичайної та 6,4 тисячі саджанців дуба звичайного.
А мешканці села Воля Блажівська та Блажів Самбірського району, з метою сприяння природному поновленню дуба звичайного в Черхавському лісництві на площі 3,1 гектара підсадили 6,2 тисячі саджанців листяних порід.
Загалом, у лісництвах Самбірського лісгоспу разом із громадськістю проведено відтворення лісів на площі 60,8 гектара, з них посаджено лісових культур на площі 24,7 гектара. Відтепер до сонця тягнуться вже понад 168 тисяч саджанців основних лісотвірних порід у рівнинних лісництвах. У горах подекуди ще лежить сніг, тому лісовідтворення на запланованих ділянках у цих районах щойно набирає обертів.
В Комарному вдалося зустрітися з начальником лісорозсадника Андрієм Залогою. Знаний працівник галузі свого часу закінчив Львівську Лісотехніку, працював майстром. У «своєму» господарстві, яке займає 22,5 гектара, вирощує сіянці дуба, модрини, сосни жорсткої, ялини, дугласії. Доглядає за ними разом із таким же досвідченим – 34 роки стажу – лісником Степаном Звізлом.
– Очевидно, що вдвох би не впоралися, – зауважує Андрій Залога, – тому на час «гарячих» кампаній залучаємо робітників збоку, зокрема, для збору насіння.
– І насінням, і сіянцями лісгосп забезпечує себе сам, – стверджує директор Самбірського лісгоспу Ігор Ярема.
Скажемо більше. Якусь його частину залишають на наступний рік. Підстрахуватися ніколи не зашкодить. А ще – виручають дальших і ближчих сусідів. Так, минулого року підтримали лісівників Буська.
– Надлишок садивного матеріалу у підприємствах зумовлений ще й переходом самбірських лісівників на нові методи господарювання, – зауважує Андрій Залога. – Зокрема давно вже користуємося вибірковим способом заготівлі деревини, рубками переформування і відповідно доповненням лісу новими саджанцями замість вирубаних дерев. Звісно, що на доповнення йде набагато менше садивного матеріалу, аніж би заліснювалися суцільні площі.
Триває ударна посадкова кампанія і в Золочівському лісгоспі. Тут проводять відтворення та доповнення лісів на загальній площі понад 120 гектарів, де буде посаджено 370 тисяч штук садивного матеріалу.
Підготовку ґрунту розпочали ще восени минулого року, продовжили в нинішньому, як лиш зійшли останні сніги.
Уже проведено лісовідновлення на площі 40 гектарів, а ввід і доповнення склали 80 гектарів. Посаджено понад 156 тисяч штук модрини, дуба, сосни, ялини, вирощених на власному базовому розсаднику.
Усі роботи йдуть за планом й у Львівському лісгоспі. Лісівники вже провели лісовідтворення на 90 гектарах.
Наприкінці березня працівники апарату «Надлісництва Бібрка» разом із лісівниками Свірзького лісництва та мешканцями довколишніх сіл посадили дубовий ліс на ділянці площею 1 гектар. До цього тут росли березово-вільхові насадження. Посадили дуба, смереку, липу, черешню – загалом 3,5 тисячі штук. Сіянці майбутніх дерев вирощені у розсадниках лісництв.
Лісовідновлення на понад 73 гектарах також проведено у Бутинському, Любельському, Низівському, Великомостівському, Зіболківському, Соснівському та Старосільському лісництвах. Садили тут сосну, дуба, модрину, ялину, липу, плодові – черешню, яблуню, грушу. Загалом, понад 480 тисяч сіянців лісових рослинок.
А лісництва Бродівського лісгоспу вже посадили 152 тисячі молодих сіянців на 25,2 гектара, доповнення лісовими культурами проведено на 131 гектарі площ, там уже приживаються 270 тисяч молодих саджанців хвойних та листяних порід.
Загалом, підприємством на весну 2022 року заплановано посадити 28 гектарів та доповнити 131 гектар лісу.
У лісових господарствах рівнинної частини Львівщини весняна кампанія вже майже на завершенні. Садивного матеріалу вистачає всім, а якщо потрібно, є де придбати – із закритою кореневою системою, бо ж успішно працює лісовий селекційно-насіннєвий центр у Брюховичах.
А тим часом і у ДП «Львівський ЛСНЦ» уже завершився посів першої ротації в теплицях.
Посіяне впродовж березня насіння вже проростає. У планах на цей рік – виростити три мільйони сіянців із закритою кореневою системою: ялиці (стандартних параметрів набуває впродовж трьох вегетацій), бука, дуба, сосни, модрини, ялини, клена-явора.
На днях лісівники Львівщини на своїй колегії підбили підсумки роботи за перший квартал нинішнього року. На ній начальник ЛОУЛМГ Анатолій Дейнека зазначив, що на Львівщині відтворено 480,5 гектара лісів та посаджено понад 2 мільйони 945 тисяч дерев.
Підготував
Ігор ТАБІНСЬКИЙ,
Газета “Природа і суспільство
https://ekoinform.com.ua/?p=15389
"Високий Замок": Переселенці садили у Карпатах ялиці...
20 квітня 2022
Одеситка Маргарита із сином Данилом зробили це у пам'ять про загиблого на фронті чоловіка-батька. Юні деревця підживили його прахом
Завдяки волонтерам цей гірський схил незабаром стане ялиновим лісом. Фото автора, Володимира Леляка, Валентина Гречухіна
На території Рожанського лісництва, чиї угіддя розкинулися неподалік туристичного Славська, напередодні Вербної неділі трапилася приємна для місцевих бойків подія. В урочищі Нора з'явилося 5 тисяч нових зелених насаджень — їх “вживили” на гектарі крутого гірського схилу. За якийсь тиждень-два у шести лісництвах Славського держлісгоспу, запевнив його директор Сергій Кокоць, посадять ще 362 тисячі сіянців на 73 гектарах! Кореспондент “Високого Замку” був очевидцем цього, не тільки господарсько-екологічного, а й соціального-патріотичного дійства, яке перед Великоднем відбувається по всій країні. Воно має назву із найбільш жаданим для українців словом - “Ліс Перемоги”.
Хочуть залишити добрий слід
Мжичка, яка переходить у рясний дощ, рвучкий вітер, під ногами слизьке болото. Але це зовсім не лякає сім десятків людей, які вибралися на окраїну Нижньої Рожанки, щоб заліснити одну з приготовлених площ. Саджальниками того дня були не тільки керівники лісгоспу, майстри і охоронці лісу, єгері, а й голова Славської територіальної громади зі своїм колективом, старости ближніх сіл, військові, поліцейські. Бачу тут колишнього слідчого Тараса, працівника культури Валентина, звичайних селян. Та основний контингент — вимушені переселенці, які через війну покинули рідні домівки у Києві, Запоріжжі, Одесі й перебралися у безпечну карпатську глибинку. Прийшли на акцію добровільно.
- Для цих людей цікаво дізнатися, як створюється ліс, їм хочеться посадити свої дерева миру, залишити гарний слід у нашому краї, - розповідає лісничий Михайло Бандерич. - Перебуваючи серед цієї благодатної природи, наші гості поліпшують самопочуття після пережитого, знімають стреси, спричинені війною…
До місця майбутньої праці - якийсь кілометр вгору. Директор лісгоспу запрошує волонтерів сідати у кузов всюдихідної вантажівки, за кермом якої сидить особисто. Але більшість пристає на пропозицію інженера з лісовідновлення Володимира Леляка і, щоб набратися більших позитивних вражень, долають шлях пішки.
На місці короткий інструктаж, як садити дерева, майстер-клас у виконанні пана Сергія — і за роботу!
Учасників акції інструктують, як правильно садити деревця.
Робочим інструментом слугують спеціальні шведські пристрої-труби, які нагадують ручні міномети (купили їх по 5 500 грн за штуку!). Знаряддя, прозвані “мирними джавелінами”, встромляють у кам’янистий ґрунт, натискають бокову педаль, яка розкриває наконечник-бур. Зверху у “сопло” вставляють приготовлений сіянець, і він своєрідним ліфтом прямує у приготовлену ямку.
З допомогою ось таких мирних “джавелінів” у Нижній Рожанці посадили 5 тисяч дерев.
Справу зроблено! Після цього залишається щільно утрамбувати ґрунт довкола — інакше через потрапляння кисню деревце може не прижитися.
Садили новий ліс на колишній плантації ялини. Разом із пониженням ґрунтових вод, зміною клімату на неї підступно вплинули коренева губка, короїд-типограф. Отож змушені були провести тут суцільну санітарну рубку. Взамін у нових рядах через кожних два метри заселили стійкішу до захворювань білу ялицю, яка має міцнішу - стрижневу кореневу систему (у смереки вона поверхнева), а по сусідству - бук, клен-явір. Зробили це у передбаченій проєктом черговості: три ряди ялиці і по ряду — бука, клена-явора. Опале листя останніх згодом стане доброю органічною підживою, якою “скористаються” ялиці.
Лісова розсада дуже симпатична!
За оцінками фахівців, мішані ліси, які створюють нині у Карпатах, є стійкішими не тільки до шкідників, а й до можливих пожеж, вітровалів, буреломів. Після відповідного догляду за три-чотири роки нові посадки стануть уже “самостійними”, не потребуватимуть допомоги. А за якихось тридцять років будуть уже сформованим лісом.
Ці переселенці теж доклалися до корисної справи.
Після плідної роботи — гарячий карпатський чай з канапками!
Дерева у пам’ять про героя з Одеси
Спостерігаємо за ось цими волонтерами, які, попри негоду, працюють дуже завзято. Мама Маргарита і її син-четвертокласник Даніїл. Прибули на Львівщину із Одеси. Без глави сімейства. Їхній чоловік/батько Владислав Бувалкін загинув 20 березня під Києвом. Разом із двома побратимами виконали спеціальне бойове завдання. А коли відходили і повернулися на свій спостережний пункт, по них з гармати вистрелив ворожий танк...
Прах Владислава Маргарита носить зі собою у невеличкій урні. Взяла її на акцію “Ліс Перемоги”. Ми бачили, як згорьована жінка, посадивши кілька маленьких ялиць, підживляла їх цим попелом. Як там сказано у нашої безсмертної Лесі Українки:
“...Легкий, пухкий попілець
Ляже, вернувшися, в рідну землицю,
Вкупі з водою там зростить вербицю, -
Стане початком тоді мій кінець...”
Цього разу була не вербиця — ялиця…
Маргарита і Даніїл позначають місце, де посадили ялиці у пам’ять про чоловіка і тата.
- Ми зробили так, щоб продовжити життя мого чоловіка і батька Даніїла, - стримуючи хвилювання каже одеситка. - Хочемо, щоб у Карпатах росли дерева в його пам’ять. Раніше щороку всією сім’єю приїжджали сюди відпочивати. Торішнім літом пройшли весь Чорногірський хребет...
Щоб запам’ятати місце іменних ялиць, коли прийдуть з часом “провідати” їх, Маргарита позначає його зеленою банданою. А головний лісничий Славського держлісгоспу Андрій Колодяжний додатково зафіксував геолокацію деревець, посаджених на честь героя-одесита Владислава Бувалкіна.
Завдяки Вікіпедії я дізнався про ще один подвиг цього воїна. Вісім років тому, відступаючи під натиском російських бойовиків від пропускного пункту “Довжанський”, старший матрос Бувалкін зважився на відчайдушний крок. Наражаючи себе на смертельну небезпеку, забрав зі сторожової вежі український прапор — щоб він не дістався ворогові. За виявлену під час війни мужність воїна нагородили однойменним орденом трьох ступенів.
Владислав Бувалкін так любив життя. Наляканого оленя він зустрів у лісі на Київщині після того, як звідти вибили окупантів...
А тепер ось така незвична його нагорода-пам’ятник — посаджені біля Нижньої Рожанки ялиці…
Одні лісники пішли на фронт, інші допомагають йому, чим тільки можуть
Вдова героя з Одеси разом із сином нині мешкають на батьківщині Захара Беркута — у карпатському селі Тухля. Їх і ще дві сім’ї біженців прихистив у себе директор Славського держлісгоспу Сергій Кокоць. Ще дві родини біженців мешкають в офісі його підприємства.
Як мовиться, не лісом єдиним живе ця людина. У неділю пан Сергій збирався повезти на фронт придбані у Польщі 12 снайперських масхалатів-“кікімор”, тактичні окуляри, медикаменти, турнікети для допомоги пораненим, продукти. Раніше передав нашим воїнам 10 квадроциклів, автомобіль “Ниву”, самоскид “КамАЗ”, два “ГАЗ-66”, для тероборони - пікап “Мітцубісі”. А ще захисники України отримали зі Славського держлісгоспу сім генераторів, десяток бензопил, пів кілометра підривного кабелю, 200 “кубів” ділової деревини для будівництва бліндажів. 10 працівників цього підприємства нині захищають Україну на передовій, 60 — увійшли до складу тероборони.
І при цьому тут пам’ятають про основне своє завдання — плекати ліс. “Ліс Перемоги”.
https://wz.lviv.ua/life/456147-pereselentsi-sadyly-u-karpatakh-ialytsi
На обкладинці: фото ДП "Славський ЛГ"