Держлісгоспи Львівщини сплатили 558,4 млн грн податків у бюджет за 2021 рік
2 лютого 2022
Лісівники Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства продовжують звітувати про свої здобутки у минулому році.
Відзначимо, що у 2021 році лісівники Державного агентства лісових ресурсів України досягли кращих показників галузі за 30 років. «У бюджети всіх рівнів сплачено 8,9 млрд грн податків. Це на 148% більше, ніж у 2020 році», - підкреслив Голова Держлісагентства України Юрій Болоховець.
«Державні лісгоспи - донори бюджетів. Так, лісівники Львівщини сплачують щодня понад 1,5 млн. гривень податків та інших обов’язкових платежів. А це – заробітні плати лікарям, вчителям, соціальним працівникам, пенсії, видатки на оборону України», - зазначає начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека.
Державними лісогосподарськими підприємствами Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства у бюджет за 2021 рік сплачено 558,4 млн грн податків та зборів, що на 165% більше ніж у 2020 році.
Обсяг реалізації продукції у 2021 році склав 1 746,7 млн.грн, або 191,1% до минулого року.
Інвестиції в нову техніку та обладнання по Львівському ОУЛМГ склали 54,8 млн грн проти 4 млн у 2020 році. Державні лісогосподарські підприємства Львівщини закупили 76 одиниць лісогосподарської та лісозаготівельної техніки, у тому числі 28 одиниць нової техніки для охорони лісу від пожеж і браконьєрів.
Середньомісячна заробітна плата працівників підприємств Львівського ОУЛМГ, у порівнянні з 2020 роком, зросла на 181,4% і склала на кінець року 30531 грн.
Крім того, по країні площі лісових пожеж зменшилися у 256 разів. Такі показники вдалося досягти завдяки новітнім космічним системам оповіщення, оновленню матеріально-технічної бази, протипожежним навчанням лісівників та сприятливим погодним умовам. Зауважимо, що лісових пожеж в держлісфонді Львівщини у 2021 році не зареєстровано.
Коефіцієнт відновлення лісу по Львівському ОУЛМГ складає 1,14. Співвідношення лісовідновлення (садіння лісових культур та природнє відновлення лісу) щорічно перевищує площу вирубок.
Лісогосподарськими підприємствами Львівського ОУЛМГ у 2021 році забезпечено відтворення лісів на площі 1937,2 га, в тому числі: створено лісових культур на площі 862,2 га та забезпечено природнє поновлення на площі 1019,3 га та проведено лісорозведення на площі 55,7 га.
Загалом лісівниками Львівщини у 2021 році висаджено понад 8 млн дерев. У рамках екологічної ініціативи Президента «Зелена країна» висаджено 3,5 млн сіянців.
У 2022 році лісівники Львівщини планують відтворити ліси на площі 1362,8 га. У рамках реалізації програми Президента "Зелена країна" на весну 2022 року заплановано висадження 3,7 мільйона дерев.
Відслідкувати хід реалізації програми, а також взяти в ній участь можна на сайті
https://zelenakraina.gov.ua/.
Додаємо рекордні показники по Держлісагентству України.
Підприємства Держлісагентства сплатили майже 9 мільярдів податків у бюджет за 2021 рік.
Виручка від реалізації продукції склала 22,7 млрд грн. Це на 157% більше, ніж у 2020 році. Чистий прибуток підприємств склав 921,5 млн грн. Це на 461% більше, ніж у попередній рік.
Крім того, влітку 2021 року Уряд зменшив відсоток відрахування до бюджету частини чистого прибутку з 80% до 50%. Це дозволяє закуповувати більше протипожежної техніки з обладнанням та систем спостереження для запобігання виникнення лісових пожеж. Також підприємства зможуть збільшити обсяги вирощування посадкового матеріалу для висадки 1 мільярду дерев в рамках програми Президента «Зелена країна».
Капітальні інвестиції склали 1181,2 млн грн. Це на 346% більше, ніж у 2020 році. Лісгоспи отримали близько 100 одиниць нової техніки для охорони лісу від пожеж і браконьєрів. Середньомісячна заробітна плата, у порівнянні з 2020 роком, зросла на 163% і склала 17 445 грн.
Коефіцієнт відновлення лісу – 1,1. Співвідношення зрубаного і посадженого лісу найвище за 5 років.
У 2021 році лісівниками висаджено близько 240 млн деревних рослин. У тому числі, у рамках програми Президента «Зелена країна» - 59 млн сіянців. У 2022 році запланована висадка близько 300 мільйонів деревних рослин.
Оптимізація мережі лісгоспів – крок в інституційній реформі лісової галузі
11 березня 2021
У Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства під головуванням начальника управління Анатолія Дейнеки пройшла нарада з питання оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств області.
Головуючий зазначив, що трансформації, які відбулися в Україні за роки Незалежності, глобальні кліматичні зміни вимагають адаптації лісового господарства до вимог сучасності.
Досягнути цього без докорінного реформування галузі неможливо. Це очевидно і для суспільства і для лісівників. Реформування лісового господарства має базуватися на таких головних напрямках:
перегляді правових і нормативних засад функціонування галузі;
зміні моделі оподаткування і фінансування;
удосконаленні інституцій.
Узгодження напрямків реформування між учасниками лісових відносин (громадські інституції, лісопромисловці і деревинообробники, лісівники, екологи, влада (державна і місцева)) та їх донесення до суспільства - запорука успіху.
Лісівники Львівщини мають напрацьовані пропозиції до кожного з напрямків реформування лісового господарства.
Щодо удосконалення інституцій, то оптимізація мережі державних лісогосподарських підприємств Львівщини дасть можливість:
вирівнювання ресурсної бази підприємств управління;
вирівнювання фінансових ресурсів підприємств управління;
оптимізації адміністративних витрат;
підвищенні ефективності використання державного майна;
збільшенні інвестиційних можливостей оптимізованих підприємств;
підвищення доходів працівників.
Анатолій Дейнека також акцентував увагу на ризиках при здійсненні оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств Львівщини:
складнощі отримання земель лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства;
можливому припиненні права на спеціальне використання лісових ресурсів без відповідних змін у законах і нормативній базі;
довгій процедурі виготовлення нових матеріалів лісовпорядкування, проведення Оцінки впливу на довкілля та встановлення лімітів на спеціальне використання лісових ресурсів;
раціональному використанні нерухомого та рухомого майна;
втрати фахових працівників внаслідок оптимізації;
можливої негативної реакції місцевої влади.
Мінімізація зазначених ризиків – завдання для керівництва та фахівців управління та лісгоспів.
На нараді головуючим була надана можливість висловити свої думки кожному бажаючому.
Думки керівників лісгоспів варіювали від розуміння необхідності оптимізації мережі лісогосподарських підприємств до застережень, що це може призвести до негативних наслідків.
Голова Львівської обласної організації профспілки Василь Максимець акцентував увагу на виваженості у підході до оптимізації, зокрема в частині скорочень персоналу.
З огляду на те, що лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ проходять базове лісовпорядкування (за винятком Сколівського і Славського, які завершили його у минулому році) у поточному році, то є можливість проходження лісовпорядкування вже оптимізованими підприємствами на наданих для ведення лісового господарства землях у нових межах.
Анатолій Дейнека також повідомив, що для опрацювання питання надання земель лісогосподарського призначення оптимізованим лісогосподарським підприємствам 11 березня у Львівській обласній державні адміністрації буде проведено робочу нараду під головуванням заступника голови Львівської ОДА за участі керівників Департаменту містобудування Львівської ОДА, Дерджгеокадастру, юридичної служби ЛОДА та лісівників.
Для уникнення ризику втрати доходів бюджетами ОТГ від припинення діяльності юридичної особи (лісгоспу) вбачається доцільним розщеплювати платежі до місцевого бюджету (включно з ПДФО) з прив’язкою до місця проведення виробничої діяльності (зокрема, заготівлі деревини).
Питання проведення базового лісовпорядкування буде обговорено на березневій колегії Львівського ОУЛМГ. Головуючий також запропонував голові обкому профспілки Василю Максимцю долучитися до опрацювання проектів штатних розписів оптимізованих лісогосподарських підприємств з метою збереження фахового потенціалу галузі області та проведення роз’яснювальної роботи в трудових колективах.
Підсумовуючи обговорення питання оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств області, начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека дав доручення фахівцям управління за напрямками у співпраці з керівниками лісгоспів доопрацювати запропонований варіант оптимізації мережі лісогосподарських підприємств для подання його в Державне агентство лісових ресурсів України.