Онлайн подорож Крушельницьким лісництвом
5 лютого 2021
Крушельницьке лісництво національного природного парку "Сколівські Бескиди" припало до душі не одному українському туристу. Завітавши на садибу є можливість сфотографуватися біля ландшафтної композиції, найбільшого в Україні вічнозеленого з кипарисовика тризуба, відвідати еколого-просвітницький центр, а також продегустувати місцеві трав'яні чаї та обрати корисний чай саме для себе. Подбайте про своє здоров'я завчасно.
А хто не має можливості побувати наживо, тепер зможе відвідати лісництво у режимі онлайн (віртуальна подорож):
https://goo.gl/maps/xdecpSqwTwCEMm8w9
Кожна гарна картинка ховає за собою великі зусилля та важку працю багатьох людей. Пропонуємо вам переглянути дивовижні краєвиди на наших світлинах.
НПП «Сколівські Бескиди»
"Сколівські Бескиди" готуються до початку туристичного сезону
7 травня 2020
Після послаблення карантинних заходів та з відкриттям туристичного сезону багато людей вирушають у Карпати, зокрема в національний природний парк «Сколівські Бескиди» підкорити стрімкі вершини та помилуватись надзвичайними краєвидами, скуштувати води з цілющих джерел. НПП «Сколівські Бескиди» пропонує для відвідувачів - рекреаційні зони, екологічні та туристичні маршрути, пам'ятки архітектури та пам'ятні місця.
В національному парку облаштовано і діють:
- 8 рекреаційних зон: «Павлів потік», «Водоспад на річці Камянка», «Джершень», « Колодка», «Манмальсталь» «Явори», «Тустань», «Дубравка»
- 2 туристичні притулки «Дубина», «Тустань» облаштовані 2009р., 2011р. Проектом громадських ініціатив передбачено у 2020 році реконструкцію туристичного притулку «Дубина».
- 4 еколого-просвітницькі центри: на базі Бутивлянського лісництва – природничого спрямування історії бойків писанкарства та фауни; на базі Крушельницького лісництва – навчання місцевих жителів поводження з побутовими відходами, вирощування лікарської сировини для чаїв; на базі Підгородцівського лісництва – історії звіринця в селі Підгородці XVIII ст. одного з перших в Європі; на базі Майданського лісництва – відновлення субпопуляції зубрів у Сколівських Бескидах.
В парку діє мережа піших шляхів активного екологічного туризму в яку входять: 8 екологічних стежок загальною протяжністю 29,2 км та 13 еколого-пізнавальні маршрутів загальною протяжністю 114,7 км; веломаршрут: Східниця – Славське; автомобільні маршрути : Львів – Славське; Східниця – Тисовець;
За минулий 2019 рік на території парку побувало понад 80 тис. відвідувачів. Працівниками парку проведено 170 екскурсій для організованих груп, 103 екскурсії для шкільних груп, 5 природоохоронних акцій .
Враховуючи зростаючий попит на відвідування території парку та активний відпочинок в горах, за підтримки управління туризму та курортів Львівської ОДА, в поточному році планується впорядкувати мережу шляхів активного екологічного туризму на території парку загальною протяжністю 144 км.
Національний природний парк «Сколівські Бескиди» щиро запрошує відвідувачів на свої терени. Переконані – отримаєте незабутні враження!
Детальнішу Інформацію можна отримати на сайті парку -
http://skole.org.ua/.
За інформацією
НПП «Сколівські Бескиди»
До 21 річниці створення Національного природного парку "Сколівські Бескиди"
10 лютого 2020
Питання охорони навколишнього природного середовища, створення природно-заповідних об’єктів, зокрема на Сколівщині, почали вивчати і обговорювати науковці і працівники природоохоронних установ Львівщини з кінця 70-х років ХХ ст.
З відомих нам на сьогодні джерел, вперше, можливі варіанти розширення мережі природно-заповідних територій шляхом створення національних природних парків серед інших і «Сколівські Бескиди» сказано доктором біологічних наук, професором С. Стойком в статті «Яким бути природному парку» (1982 р.).
За сприяння науковців м. Львова було підготовлено обґрунтування створення національного природного парку (Степан Стойко і Лідія Мілкіна) з першим варіантом назви «Українські Бескиди» площею понад 110 000 га. Цей проект передбачав включення до складу НПП різних територій і земель різних користувачів, як лісового фонду так і земель сільськогосподарського призначення, даний проект через велику площу виявився безперспективний .
І нарешті багаторічна праця багатьох людей: науковців, працівників природоохоронних і лісових установ, а також громадськості увінчалась успіхом – 11 лютого 1999 року Президент України Л.І.Кучма підписав Указ за №157/99 «Про створення національного природного парку «Сколівські Бескиди» загальною площею 35684 га, у тому числі 24702 га, що надані йому у постійне користування, та 10892 га, що включені до його складу без вилучення у землекористувача (Сколівський військовий лісгосп), підпорядкувавши його Державному Комітету лісового господарства України в складі ДЛГО «Львівліс».
Фото1. Освячення прапору парку (1999 рік)
Фото 2. Презентація НПП (1999 рік)
Чисельність працівників Національного парку від часу створення є сталою на рівні 155-160 чол. Коефіцієнт стабільності персоналу за 21 рік роботи складає 85%. 35 осіб працюють в парку безперервно з часу його заснування.
Парк створений виключно за рахунок площ лісових ділянок , середній вік насадження яких у 2000р. складав 78 років , а в 2019р – 83 роки.
На даний час загальний запас деревини в лісах НПП складає 8,3 млн. м3.. Користування деревиною завжди було не великим, але і так суттєво зменшено з 16,9 тис. м3 за 2000 рік до 9,6 тис. м3 за 2019 рік. Від щорічного приросту деревної маси в насадженнях використовується для заготівлі і вивозки лише від 10% до 17% із можливих 100%. Суцільні санітарні рубання останній раз проводились у 2016 році.
Самовільні рубки зменшились з 42 м3 у 2000 році до 13м3 на даний час.
Вартість основних фондів зросла з 650,80 тис. грн. до 3,7 млн. грн.
Вагомий здобуток у природоохоронній діяльності досягнуто завдяки виконанню одинадцяти екологічних програм. Серед них найуспішніші:
«Відновлення популяції зубра», «Збереження чисельності ведмедів», «Розвиток рекреаційної діяльності». За рахунок їх виконання чисельність зубрів зросла до 35 особини, а ведмедя до 27 .
Фото 3 . Перший зубр з Німеччини (2009 рік)
Рекреаційна інфраструктура парку на даний час складається: з 8 рекреаційних зон, 4 еколого-просвітницьких центрів, 4 шкільних лісництв, 2 туристичних притулків, 8 еколого-пізнавальних стежок та 10 пішохідних маршрутів, загальною протяжністю 95 км, 2 вело- та 2 автомобільних маршрутів.
Платні послуги для відвідувачів почали надаватися з 2001 року та їх вартість щорічно поступово зростала з 700 грн. до 1 млн. 51 тис. за минулий рік.
Фото 4. Туристичний притулок (2009 рік)
В доробку наукового відділу: 8 монографій, атлас «Рідкісних видів рослин і тварин», ілюстрований атлас, 2 збірники матеріалів конференцій, 9 буклетів, 20 томів Літописів природи.
Охорона природного середовища, з метою якого і створено парк була і залишається основним завданням. Але природа змінюється…
Так за даними літописів:
№ п/п Показники 1999 рік 2019 рік
1. Середня температура повітря 7.70 С 10.70 С
2. Середня кількість опадів за рік 1294 мм 1028 мм
3. Кількість днів у році з опадами 188 178
За 21 рік роботи парк став відомим в регіоні, Україні та Європі. Це і є основним результатом і досягненням колективу. Очевидно саме таку мету передбачали розробники першого варіанту нацпарку під назвою «Українські Бескиди». А в народі нас ще називали: «Зелена зона», «Зелені Бескиди», «Святі Бескиди», «Лісоохоронна», «Рибоохоронна», «Націоналісти».
Фото 5 . Перша міжнародна угода з Бещадським Парком Народовим (Польща)(2003 рік)
Адміністрація парку висловлює щиру подяку науковцям, друзям-лісівникам, екологам, владним структурам, депутатам, громадським організаціям, активістам та всім, хто долучився до створення, встановлення і підтримки нашої установи.
Нехай прийдешня 22 весна для працівників парку та всієї України стане мирною.
НПП «Сколівські Бескиди»