До 21 річниці створення Національного природного парку "Сколівські Бескиди"
10 лютого 2020
Питання охорони навколишнього природного середовища, створення природно-заповідних об’єктів, зокрема на Сколівщині, почали вивчати і обговорювати науковці і працівники природоохоронних установ Львівщини з кінця 70-х років ХХ ст.
З відомих нам на сьогодні джерел, вперше, можливі варіанти розширення мережі природно-заповідних територій шляхом створення національних природних парків серед інших і «Сколівські Бескиди» сказано доктором біологічних наук, професором С. Стойком в статті «Яким бути природному парку» (1982 р.).
За сприяння науковців м. Львова було підготовлено обґрунтування створення національного природного парку (Степан Стойко і Лідія Мілкіна) з першим варіантом назви «Українські Бескиди» площею понад 110 000 га. Цей проект передбачав включення до складу НПП різних територій і земель різних користувачів, як лісового фонду так і земель сільськогосподарського призначення, даний проект через велику площу виявився безперспективний .
І нарешті багаторічна праця багатьох людей: науковців, працівників природоохоронних і лісових установ, а також громадськості увінчалась успіхом – 11 лютого 1999 року Президент України Л.І.Кучма підписав Указ за №157/99 «Про створення національного природного парку «Сколівські Бескиди» загальною площею 35684 га, у тому числі 24702 га, що надані йому у постійне користування, та 10892 га, що включені до його складу без вилучення у землекористувача (Сколівський військовий лісгосп), підпорядкувавши його Державному Комітету лісового господарства України в складі ДЛГО «Львівліс».
Фото1. Освячення прапору парку (1999 рік)
Фото 2. Презентація НПП (1999 рік)
Чисельність працівників Національного парку від часу створення є сталою на рівні 155-160 чол. Коефіцієнт стабільності персоналу за 21 рік роботи складає 85%. 35 осіб працюють в парку безперервно з часу його заснування.
Парк створений виключно за рахунок площ лісових ділянок , середній вік насадження яких у 2000р. складав 78 років , а в 2019р – 83 роки.
На даний час загальний запас деревини в лісах НПП складає 8,3 млн. м3.. Користування деревиною завжди було не великим, але і так суттєво зменшено з 16,9 тис. м3 за 2000 рік до 9,6 тис. м3 за 2019 рік. Від щорічного приросту деревної маси в насадженнях використовується для заготівлі і вивозки лише від 10% до 17% із можливих 100%. Суцільні санітарні рубання останній раз проводились у 2016 році.
Самовільні рубки зменшились з 42 м3 у 2000 році до 13м3 на даний час.
Вартість основних фондів зросла з 650,80 тис. грн. до 3,7 млн. грн.
Вагомий здобуток у природоохоронній діяльності досягнуто завдяки виконанню одинадцяти екологічних програм. Серед них найуспішніші:
«Відновлення популяції зубра», «Збереження чисельності ведмедів», «Розвиток рекреаційної діяльності». За рахунок їх виконання чисельність зубрів зросла до 35 особини, а ведмедя до 27 .
Фото 3 . Перший зубр з Німеччини (2009 рік)
Рекреаційна інфраструктура парку на даний час складається: з 8 рекреаційних зон, 4 еколого-просвітницьких центрів, 4 шкільних лісництв, 2 туристичних притулків, 8 еколого-пізнавальних стежок та 10 пішохідних маршрутів, загальною протяжністю 95 км, 2 вело- та 2 автомобільних маршрутів.
Платні послуги для відвідувачів почали надаватися з 2001 року та їх вартість щорічно поступово зростала з 700 грн. до 1 млн. 51 тис. за минулий рік.
Фото 4. Туристичний притулок (2009 рік)
В доробку наукового відділу: 8 монографій, атлас «Рідкісних видів рослин і тварин», ілюстрований атлас, 2 збірники матеріалів конференцій, 9 буклетів, 20 томів Літописів природи.
Охорона природного середовища, з метою якого і створено парк була і залишається основним завданням. Але природа змінюється…
Так за даними літописів:
№ п/п Показники 1999 рік 2019 рік
1. Середня температура повітря 7.70 С 10.70 С
2. Середня кількість опадів за рік 1294 мм 1028 мм
3. Кількість днів у році з опадами 188 178
За 21 рік роботи парк став відомим в регіоні, Україні та Європі. Це і є основним результатом і досягненням колективу. Очевидно саме таку мету передбачали розробники першого варіанту нацпарку під назвою «Українські Бескиди». А в народі нас ще називали: «Зелена зона», «Зелені Бескиди», «Святі Бескиди», «Лісоохоронна», «Рибоохоронна», «Націоналісти».
Фото 5 . Перша міжнародна угода з Бещадським Парком Народовим (Польща)(2003 рік)
Адміністрація парку висловлює щиру подяку науковцям, друзям-лісівникам, екологам, владним структурам, депутатам, громадським організаціям, активістам та всім, хто долучився до створення, встановлення і підтримки нашої установи.
Нехай прийдешня 22 весна для працівників парку та всієї України стане мирною.
НПП «Сколівські Бескиди»
Керівництво Сколівської райдержадміністрації з робочим візитом відвідало НПП «Сколівські Бескиди»
3 лютого 2020
31 січня голова Сколівської райдержадміністрації Богдан Янко, перший заступник голови райдержадміністрації Роман Чудійович та заступник голови райдержадміністрації Володимир Крушельницький з робочим візитом відвідали адміністрацію національний природного парку «Сколівські Бескиди».
Під час зустрічі в.о. директора національного парку Василь Приндак ознайомив з структурою, адміністративно-функціональним поділом та функціональним зонуванням території НПП, охарактеризував основні досягнення, стан фінансових надходжень від діяльності та сплати податків за 2019 рік, участь в міжнародних проектах, перспективи діяльності та розвитку, а також звернув увагу на проблемні питання діяльності парку.
Серед основних досягнень парку в 2019 році відзначено: надання рекреаційних послуг відвідувачам парку на суму більше 1 млн грн; введення в експлуатацію еколого-просвітницького центру Крушельницького лісництва; видання монографії Національний природний парк «Сколівські Бескиди» (до 20-річчя створення); реалізація місцевого проекту розвитку, благоустрою і відпочинку для жителів м.Сколе в урочищі «Павлів потік», вело-піша доріжка з двома джерелами природної мінеральної води; впровадження електронного обліку деревини при заготівлі та її реалізації; створення найбільшого герба України з кипарисовика, що підтверджено національним реєстром рекордів України; участь у фестивалі «Мисливська ватра»; організація нового шкільного лісництва (четверте в парку) при Сколівській ЗОШ I-III ст. А також національний парк визначено переможцем другого конкурсного відбору програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна. Проект спрямований на збереження і промоцію природоохоронних територій. Ключові заходи створення: інформаційно-екологічного пункту в урочищі «Дубравка» (м.Сколе).
Голова райдержадміністрації Богдан Янко підвів підсумки зустрічі та наголосив: «Нашою спільною метою є розвиток та промоція Сколівщини. Тому закликаю всіх до ініціативної та результативної роботи. Кожен працівник повинен творчо та ефективно працювати на своєму робочому місці, чітко аргументувати своє бачення та ідеї розвитку. В свою чергу керівництво райдержадміністрації завжди готове до співпраці, сприяння у вирішенні проблемних питань в межах своєї компетенції».
За інформацією
НПП "Сколівські Бескиди"
Турбота за дикими тваринами у Крушельницькому лісництві
4 грудня 2019
Із зниженням температури настають скрутні часи для звірів в лісі. Сніг та мороз робить недоступним природні корми, у зв’язку з цим тварини концентруються в місцях де можливе добування корму та є більш затишно.
Щоб лісовим мешканцям було чим підкріпитися взимку, інспектори з охорони ПЗФ Крушельницького лісництва НПП «Сколівські Бескиди» турбуються про це.
Для підгодівлі в зимовий період диких тварин на лісництві заготовили необхідну кількість сіна та гіллячкових віників. Викладка кормів проводиться в годівницях, а для нормального існування копитних необхідна сіль. Для цього закладено солонці, які періодично обновлюються.
Для попередження такого явища, як браконьєрство, регулярно проводяться рейди по охороні території.
Службі державної охорони ПЗФ приходиться займатися не тільки збереженням диких тварин, але і охороною закріплених за ними обходів.
Дикі звірі – це наше загальнодержавне багатство, яке потребує уважного і турботливого ставлення. А понесені затрати на їхню охорону окупляться безцінними хвилинами спостереження за красою навколишньої живої природи.
Ігор Корчинський,
помічник лісничого Крушельницького лісництва
НПП «Сколівські Бескиди»