"Сколівські Бескиди" готуються до початку туристичного сезону
7 травня 2020
Після послаблення карантинних заходів та з відкриттям туристичного сезону багато людей вирушають у Карпати, зокрема в національний природний парк «Сколівські Бескиди» підкорити стрімкі вершини та помилуватись надзвичайними краєвидами, скуштувати води з цілющих джерел. НПП «Сколівські Бескиди» пропонує для відвідувачів - рекреаційні зони, екологічні та туристичні маршрути, пам'ятки архітектури та пам'ятні місця.
В національному парку облаштовано і діють:
- 8 рекреаційних зон: «Павлів потік», «Водоспад на річці Камянка», «Джершень», « Колодка», «Манмальсталь» «Явори», «Тустань», «Дубравка»
- 2 туристичні притулки «Дубина», «Тустань» облаштовані 2009р., 2011р. Проектом громадських ініціатив передбачено у 2020 році реконструкцію туристичного притулку «Дубина».
- 4 еколого-просвітницькі центри: на базі Бутивлянського лісництва – природничого спрямування історії бойків писанкарства та фауни; на базі Крушельницького лісництва – навчання місцевих жителів поводження з побутовими відходами, вирощування лікарської сировини для чаїв; на базі Підгородцівського лісництва – історії звіринця в селі Підгородці XVIII ст. одного з перших в Європі; на базі Майданського лісництва – відновлення субпопуляції зубрів у Сколівських Бескидах.
В парку діє мережа піших шляхів активного екологічного туризму в яку входять: 8 екологічних стежок загальною протяжністю 29,2 км та 13 еколого-пізнавальні маршрутів загальною протяжністю 114,7 км; веломаршрут: Східниця – Славське; автомобільні маршрути : Львів – Славське; Східниця – Тисовець;
За минулий 2019 рік на території парку побувало понад 80 тис. відвідувачів. Працівниками парку проведено 170 екскурсій для організованих груп, 103 екскурсії для шкільних груп, 5 природоохоронних акцій .
Враховуючи зростаючий попит на відвідування території парку та активний відпочинок в горах, за підтримки управління туризму та курортів Львівської ОДА, в поточному році планується впорядкувати мережу шляхів активного екологічного туризму на території парку загальною протяжністю 144 км.
Національний природний парк «Сколівські Бескиди» щиро запрошує відвідувачів на свої терени. Переконані – отримаєте незабутні враження!
Детальнішу Інформацію можна отримати на сайті парку -
http://skole.org.ua/.
За інформацією
НПП «Сколівські Бескиди»
Лісівництво для усіх
27 лютого 2020
Заведено, що лісівництво - це переважно чоловіча справа. Всі стереотипи побили дівчатка, які навчаються у Волицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Вони вже вміють смачно готувати та гарно шити, а 26 лютого завітали в ДП «Рава-Руське лісове господарство» на екскурсію, щоб дізнатись і детально дослідити роботу лісівників, познайомитись з мешканцями лісу та пізнати ВСЕ про ліс.
Незважаючи, що зараз зима, але це не стало дівчаткам на заваді, адже сприятливі погодні умови супроводжували юних красунь, тому завершення екскурсії відбулось у дендропарку ДП «Рава-Руське ЛГ».
За інформацією
ДП «Рава-Руське лісове господарство»
До 21 річниці створення Національного природного парку "Сколівські Бескиди"
10 лютого 2020
Питання охорони навколишнього природного середовища, створення природно-заповідних об’єктів, зокрема на Сколівщині, почали вивчати і обговорювати науковці і працівники природоохоронних установ Львівщини з кінця 70-х років ХХ ст.
З відомих нам на сьогодні джерел, вперше, можливі варіанти розширення мережі природно-заповідних територій шляхом створення національних природних парків серед інших і «Сколівські Бескиди» сказано доктором біологічних наук, професором С. Стойком в статті «Яким бути природному парку» (1982 р.).
За сприяння науковців м. Львова було підготовлено обґрунтування створення національного природного парку (Степан Стойко і Лідія Мілкіна) з першим варіантом назви «Українські Бескиди» площею понад 110 000 га. Цей проект передбачав включення до складу НПП різних територій і земель різних користувачів, як лісового фонду так і земель сільськогосподарського призначення, даний проект через велику площу виявився безперспективний .
І нарешті багаторічна праця багатьох людей: науковців, працівників природоохоронних і лісових установ, а також громадськості увінчалась успіхом – 11 лютого 1999 року Президент України Л.І.Кучма підписав Указ за №157/99 «Про створення національного природного парку «Сколівські Бескиди» загальною площею 35684 га, у тому числі 24702 га, що надані йому у постійне користування, та 10892 га, що включені до його складу без вилучення у землекористувача (Сколівський військовий лісгосп), підпорядкувавши його Державному Комітету лісового господарства України в складі ДЛГО «Львівліс».
Фото1. Освячення прапору парку (1999 рік)
Фото 2. Презентація НПП (1999 рік)
Чисельність працівників Національного парку від часу створення є сталою на рівні 155-160 чол. Коефіцієнт стабільності персоналу за 21 рік роботи складає 85%. 35 осіб працюють в парку безперервно з часу його заснування.
Парк створений виключно за рахунок площ лісових ділянок , середній вік насадження яких у 2000р. складав 78 років , а в 2019р – 83 роки.
На даний час загальний запас деревини в лісах НПП складає 8,3 млн. м3.. Користування деревиною завжди було не великим, але і так суттєво зменшено з 16,9 тис. м3 за 2000 рік до 9,6 тис. м3 за 2019 рік. Від щорічного приросту деревної маси в насадженнях використовується для заготівлі і вивозки лише від 10% до 17% із можливих 100%. Суцільні санітарні рубання останній раз проводились у 2016 році.
Самовільні рубки зменшились з 42 м3 у 2000 році до 13м3 на даний час.
Вартість основних фондів зросла з 650,80 тис. грн. до 3,7 млн. грн.
Вагомий здобуток у природоохоронній діяльності досягнуто завдяки виконанню одинадцяти екологічних програм. Серед них найуспішніші:
«Відновлення популяції зубра», «Збереження чисельності ведмедів», «Розвиток рекреаційної діяльності». За рахунок їх виконання чисельність зубрів зросла до 35 особини, а ведмедя до 27 .
Фото 3 . Перший зубр з Німеччини (2009 рік)
Рекреаційна інфраструктура парку на даний час складається: з 8 рекреаційних зон, 4 еколого-просвітницьких центрів, 4 шкільних лісництв, 2 туристичних притулків, 8 еколого-пізнавальних стежок та 10 пішохідних маршрутів, загальною протяжністю 95 км, 2 вело- та 2 автомобільних маршрутів.
Платні послуги для відвідувачів почали надаватися з 2001 року та їх вартість щорічно поступово зростала з 700 грн. до 1 млн. 51 тис. за минулий рік.
Фото 4. Туристичний притулок (2009 рік)
В доробку наукового відділу: 8 монографій, атлас «Рідкісних видів рослин і тварин», ілюстрований атлас, 2 збірники матеріалів конференцій, 9 буклетів, 20 томів Літописів природи.
Охорона природного середовища, з метою якого і створено парк була і залишається основним завданням. Але природа змінюється…
Так за даними літописів:
№ п/п Показники 1999 рік 2019 рік
1. Середня температура повітря 7.70 С 10.70 С
2. Середня кількість опадів за рік 1294 мм 1028 мм
3. Кількість днів у році з опадами 188 178
За 21 рік роботи парк став відомим в регіоні, Україні та Європі. Це і є основним результатом і досягненням колективу. Очевидно саме таку мету передбачали розробники першого варіанту нацпарку під назвою «Українські Бескиди». А в народі нас ще називали: «Зелена зона», «Зелені Бескиди», «Святі Бескиди», «Лісоохоронна», «Рибоохоронна», «Націоналісти».
Фото 5 . Перша міжнародна угода з Бещадським Парком Народовим (Польща)(2003 рік)
Адміністрація парку висловлює щиру подяку науковцям, друзям-лісівникам, екологам, владним структурам, депутатам, громадським організаціям, активістам та всім, хто долучився до створення, встановлення і підтримки нашої установи.
Нехай прийдешня 22 весна для працівників парку та всієї України стане мирною.
НПП «Сколівські Бескиди»