Основні показники господарської діяльності за 5 місяців 2022 року
2 Червня 2022
Основа успішного розвитку лісогосподарського підприємства, його стабільності у своєчасній виплаті працюючим достойної заробітної плати, сплаті податків усіх рівнів, технічному прогресі підприємства є його виробнича діяльність. Лише успішне в економічному сенсі підприємство має перспективу завтрашнього дня.
Що являється основою економічного розвитку?
Кожне лісогосподарське підприємство «наділене» певним лісосировинним ресурсом від ефективності використання якого залежать фінансові результати діяльності.
Основним «джерелом» надходження коштів є реалізація необробленої деревини (80 % від загального обсягу реалізації). Тому раціональне в економічному сенсі розкряжування деревини ( на найбільш затребувані сортименти на ринку) є основою фінансового результату.
Хто чи що формує ціну необробленої деревини на ринку?
Уже значний період часу (понад два роки) лісогосподарськими підприємствами реалізовується деревина через електронні аукціонні торги. Такий спосіб реалізації в теперішніх умовах довів свою ефективність. При збільшенні попиту на деревину ціна зростає, при зменшенні – понижується. Термін на протязі якого ми реалізовуємо деревину через торги показав як зростання цін, так і їх падіння. Від цього нікуди не дінешся. Звичайно, лісовим господарствам хочеться продавати деревину за найвищими цінами, але ринок усьому «голова».
Ще одною складовою «успіху» є зменшення затрат на заготівлю, вивезення та реалізацію необробленої деревини. Чим продуктивнішу техніку використовуватимуть наші підприємства чи наші підрядчики, які надають послуги у цій царині, тим менше затрат у ланцюжку постачання деревини на ринок. Відповідно і чистий прибуток зростатиме.
Тепер щодо конкретних цифр. За п’ять місяців 2022 року лісогосподарськими підприємствами обласного управління заготовлено 349,9 тис. кбм ліквідної деревини, з яких для забезпечення внутрішнього ринку та соціальної сфери реалізовано в необробленому виді 298,4 тис. кбм, або 85,3 % від загального обсягу заготівель. Середня вартість реалізованого кубометра деревини з початку року становить 2309,72 грн/м3 без ПДВ.
Від реалізації деревини в необробленому вигляді надійшло 689,3 млн. грн. без ПДВ.
Щодо розвитку. Нашими підприємствами основні капіталовкладення направляються на охорону лісу від пожеж (пожежні модулі, оприскувачі, пожежні вишки, обладнані відеокамерами), на техніку для догляду за лісом (мульчери, мотокоси).
Окрім того, значну увагу приділено поновленню техніки на підвезенні деревини до доріг та навантаження її в автомобільний транспорт (причіпи, обладнані гідроманіпуляторами, форвардер, лебідки для трелювання деревини) та лісовозні спеціалізовані автомобілі. Інформацію щодо загальних витрат, які пішли на придбання цієї техніки подамо дещо пізніше.
Одним з пріоритетів у діяльності лісгоcпів є будівництво та ремонт лісових доріг. Адже відомо, що деревину возить не автомобіль, а дорога. Щороку, у тому числі і поточного, підприємствами будується та капітально ремонтується понад 40 км лісових доріг. Це досить великі затрати, однак вони себе оправдовують.
Лісогосподарські підприємства обласного управління при сприятливих умовах ринку по реалізації необробленої деревини оптимістично налаштовані щодо розвитку своєї матеріально-технічної бази та забезпеченні працівників достойною заробітною платою.
Відділ лісових ресурсів, машин
та технологій Львівського ОУЛМГ
Сортиментний план заготівлі деревини на 2022 рік на підприємствах Львівського ОУЛМГ
9 грудня 2021
Одним з основних напрямків розвитку лісового господарства України є підвищення продуктивності лісів, поліпшення якісного складу лісових насаджень, розширення застосування методів раціонального використання лісових ресурсів. Ефективне використання лісопродукції, зокрема раціональна розробка лісосік та оперативний контроль виходу сортиментів дає можливість підвищити рівень прибутковості підприємства та вирішує питання економічного планування діяльності підприємств із урахуванням ситуації на ринках деревини.
Державними лісогосподарськими підприємствами Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства на протязі 2021 року були впроваджені рубки на засадах наближених до природи, лісівництва та перехід на вибіркову систему рубок, що одночасно дозволяє проводити раціональне використання деревних ресурсів з постійним існуванням лісу і виконанням ним екологічних функцій.
Сформована сортиментна структура рубок головного користування та рубок поліпшення якісного складу лісів на 2022 рік. Сортиментна структура рубок головного користування сформована відповідно до затверджених Мінприроди розрахункових лісосік.
Лісогосподарськими підприємствами планується до заготівлі в 2022 році 827365 кбм. ліквідної деревини, в. т. ч. від рубок головного користування - 469898 кбм, рубок поліпшення якісного складу лісів – 357467 кбм.
Вихід запланованих лісоматеріалів круглих на рубках головного користування збільшився на 12111 кбм, в порівнянні з запланованими показниками 2021 року, а саме твердолистяних порід: дуба на 0,2%, бука на 0,7%, берези на 4,1%.
Орієнтовну сортиментну структуру на 2022 рік від всі видів рубок, згідно розпорядження Державного агентства лісових ресурсів України від 02.11.2021 року за №04-19/9026-21 надаємо у табл.
№1;
№2;
№3.
Відділ лісових ресурсів, машин
та технологій Львівського ОУЛМГ
Обсяг заготівлі деревини за 9 місяців 2020 року
29 жовтня 2020
За 9 місяців 2020 року державними лісогосподарськими підприємствами Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства заготовлено 557,8 тис. кбм., ліквідної деревини (що на 68 тис. кбм., або на 11 % менше відповідного періоду минулого року), в. т. ч. від рубок головного користування 301,1 тис. кбм., що становить 57 % від загальної заготівлі.
Заготівля деревини проводиться власними лісозаготівельними бригадами, а також на умовах підряду. Співвідношення обсягів лісозаготівельних робіт: власними бригадами - 41%, на умовах підряду -59%
Вихід лісоматеріалів круглих на РГК за 9 місяців 2020 року по Львівському ОУЛМГ склав 56,8% (за 9 міс. 2019 р. – 53,3%), в. т. ч., по дубу-43,5% (за 2019 р. – 36,3%), бук-33,9% (відповідно - 29,7%), хвої-80,4% (76,9%) , вільсі-42,6%( 30,25%), березі-24,9% (24,7%).
Процент виходу лісоматеріалів круглих класу А на рубках головного користування становить 4,9% (4,7 % за 9 міс. 2019 р.), з них: дубових-1,8%, букових-2,2%, хвойних-4,0%, вільхових-21,5%, березових-22,7%
Заготовлено від всіх видів рубок, лісоматеріалів круглих-277,3 тис. кбм., дров-275,4 тис. кбм., в. т. ч. дров для промислового використання-213,6 тис. кбм.
Відділ лісових ресурсів, машин
та технологій Львівського ОУЛМ