Ліси створюються завдяки клопіткій праці лісівників
11 серпня 2022
Доглядати ліс потрібно чи не одразу після весняного лісовідновлення. Посадити та спокійно спостерігати за тим як «сам по собі» росте ліс, лісівникам не приходиться. Сіянці майбутніх дерев на шляху зростання чекає багато небезпек, як то – бур’яни, трав’яниста рослинність, чагарники, шкідники та несприятливі кліматичні впливи. Тому-то важливо чи, навіть, життєво необхідно вчасно і правильно піклуватися про молоді деревця.
З квітня і до жовтня такі роботи тривають у лісництвах Львівського лісгоспу. Просапують та прокошують бур’яни вручну та проводять догляди механізовано – із використанням мотокущорізів та тракторів із дисковими культиваторами.
А нещодавно уже доглянуті 1-4 річні культури, шкільні відділення та розсадники проінспектували у Соснівському лісництві. Окрім цього оглянули плантаційні культури дугласії. Результати огляду засвідчили належний рівень проведених робіт.
Здорові та повноцінні ліси – це відповідальна та клопітка щоденна праця лісівників.
За матеріалами
ДП "Львівське лісове господарство"
«Зелена країна»: на Золочівщині активно висаджують ліс
6 квітня 2022
Цієї весни ДП "Золочівське лісове господарство" планує провести відтворення лісів на площі понад 40 гектарів, ввід недостаючих порід - 70 га та доповнення лісових культур - 40 га, де буде висаджено 398 тис. шт. садивного матеріалу.
Підготовку ґрунту під садіння лісових культур розпочали ще восени минулого року, та цьогоріч після закінчення зимового періоду. Разом за період підготовлено 40,5 га лісових ділянок.
Станом на сьогодні працівниками ДП "Золочівський лісгосп" проведено лісовідновлення на площі 28,3 га 23 га ввід і доповнення, та висадили більше 156 тис. шт. садивного матеріалу (модрини, дуба, сосни, ялини), вирощеного на власному базовому розсаднику.
З метою підвищення рівня лісистості проведено лісорозведення на площі 5,4 га
.
Малими, але впевненими кроками йдемо до втілення ініціативи Президента України "Зелена країна".
Все буде Україна!
САДИТИ ЛІС МОЖНА І ЛІТОМ – ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД
15 Червня 2020
Якщо говорити про складову успіху лісокультурної справи, то кращим часом для садіння дерев є рання весна, коли ґрунт містить багато вологи, а його температура поступово підвищується, одночасно з температурою повітря.
Та це не стало обмеженням для лісівників ДП «Славське лісове господарство» продовжувати садити ліс навіть у літній період часу. Альтернативою цьому став європейський досвід використання саджанців із закритою кореневою системою, що дозволяє здійснювати садіння лісу протягом цілого вегетаційного періоду та суттєво збільшує відсоток їх приживлюваності.
Допомогти славським лісівникам провести доповнення лісових культур в Тухлянському лісництві урочищі «Кобилець» відгукнулися генеральний директор КНП ЛОР Львівської обласної клінічної лікарні Михайло Гичка, голова комісії у справах охорони здоров’я Львівської єпархії ПЦУ отець Микола Біляк, генеральний директор «Ельграф» Юрій Смакула та заступник генерального директора КНП ЛОР ЛОКЛ Роман Бакай.
Всього для доповнення лісових культур на площі 2,5 га було використано близько 3000 саджанців модрини європейської, придбаної у Львівському ЛСНЦ з яким наше підприємство співпрацює вже багато років.
Колектив Славського держлісгоспу висловлює щиру подяку всім хто взяв участь у проведенні даного заходу, а всім популістам заявляємо: «Карпати будуть зелені!».
За інформацією
ДП "Славське лісове господарство"
Підсумки роботи ДП “Бібрський лісгосп” за І квартал 2019 р.
7 травня 2019
Бібрський лісгосп веде лісове господарство на основі науково-обґрунтованих матеріалів лісовпорядкування. Раціонально використовуючи лісові ресурси забезпечує лісовідновлення, охорону лісу від пожеж, лісопорушень, шкідників та хвороб лісу. Незважаючи на труднощі, які переживає галузь, підприємство І квартал 2019 року завершило з хорошими економічними показниками. В І кварталі 2019 році заготовлено 10,186 тис.куб.м ліквідної деревини. Обсяг реалізації продукції у І кварталі 2019 року становить 11,476 млн.грн. Від господарської діяльності отримано 486 тис.грн. чистого прибутку. Рентабельність діяльності підприємства в І кварталі 2019 року становить 4,2 %.
За І квартал 2019 року середньомісячна зарплата працівників становить 9094 грн.
Підприємство справно сплачує всі платежі до державного бюджету та місцевих бюджетів. Протягом І кварталу 2019 року державним підприємством сплачено до державного та місцевих бюджетів 4597 тис.грн в тому числі єдиного соціального внеску 78 тис.грн.. Податок за лісові землі, який надходить в місцевий бюджет становить 94 тис.грн. Рентної плати за використання лісових ресурсів сплачено 739 тис.грн., в тому числі в державний бюджет – 672 тис.грн., в місцевий бюджет – 67 тис.грн. Недоїмка перед бюджетом та заборгованості із сплати єдиного соціального внеску на підприємстві відсутні. Лісгосп немає заборгованості із виплати заробітної плати.
Вся заготовлена лісопродукція реалізується на внутрішньому ринку через аукціонні торги.
На підприємстві функціонує електронний облік деревини. Вся деревина маркується і вивозиться виключно з бирками. Поєднання програми електронного обліку деревини з бухгалтерською програмою 1-С бухгалтерія дало змогу автоматизувати всю виробничу і бухгалтерську роботу.
Протягом І кварталу 2019 року рубки формування і оздоровлення лісів проведені на площі 179 га, в тому числі догляд за молодняками – 30 га, вибіркові санітарні рубки на площі 94 га.
Перспективним методом у вирощуванні лісу є ведення лісового господарства наближеного до природи лісівництва. Завдяки проведеним заходам в тому числі і рубок, природа допомагає лісівникам у відновленні лісу.
Ефективними до використання в лісовому господарстві є рубки переформування, які дають можливість постійно залишати дану ділянку лісу покритою лісовою рослинністю, переформовувати одновікові насадження в різновікові, які є стійкішими, а також похідні деревостани переформовувати в господарсько цінні різновікові насадження. При цьому такі рубки можна застосовувати в різних категоріях лісів та в деревостанах різних вікових груп.
З метою попередження пожеж в І кварталі 2019 року влаштовано 18 км мінералізованих смуг та проведено 8 км доглядів за існуючими мінсмугами, перекрито 10 позапланових доріг.
Лісовідновлення в 2019 році заплановане на площі 112 га, в тому числі садіння лісових культур – 34 га, сприяння природному відновленню лісу – 78 га. Дані роботи виконані в повному обсязі.
Державною лісовою охороною постійно проводиться організація та пропаганда охорони лісу, ведеться нагляд за появою шкідників та хвороб лісу, з метою своєчасного виявлення і недопущення їх розвитку в лісових масивах.
З метою недопущення самовільних рубок лісу та попередження лісових пожеж в лісгоспі постійно проводиться патрулювання лісових масивів державною лісовою охороною та рейдовими бригадами.
Працівниками державної лісової охорони в І кварталі 2019 року проведено 11 рейдів по перевірці дотримання вимог лісового законодавства.
В лісових масивах встановлено та постійно оновлюється наглядна агітація на природоохоронну та протипожежну тематику.
Щороку в лісгоспі проходить Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках», яка стала доброю традицією у лісівників та всіх небайдужих хто любить ліс, вболіває за збереження та примноження природи рідного краю. Паралельно з цією Акцією проходить і місячник благоустрою та озеленення, який відбувається в області.
Під час таких заходів спільно працюють лісівники, учнівська молодь, представники органів місцевого самоврядування, громадські організації та всі небайдужі люди. Загалом під час лісокультурної кампанії висаджено понад 220 тис.шт. дерев та кущів.
Для забезпечення потреб лісовідновлення в І кварталі 2019 року заготовлено 13 кг лісового насіння в тому числі 2 кг ялини та 11 кг модрини.
Все заготовлене насіння перевірено Львівською лісонасіннєвою лабораторією та висіяно в лісових розсадниках.
Лісгосп завжди допомагає садивним матеріалом для озеленення, в порядку благочинної допомоги, школам, церковним громадам, сільським та міським радам, природоохоронним організаціям.
В зоні діяльності лісгоспу мисливське господарство ведуть 5 користувачів мисливських угідь.
Мисливські угіддя лісгоспу розміщені в Свірзькому лісництві на площі 4788 га.
В І кварталі 2019 року складено 2 протоколи на порушників правил полювання.
Не стоїть лісгосп і осторонь проблем захисту держави від агресора. Підприємством постійно надається допомога військовим частинам, які знаходяться на передовій, а також учасникам АТО, їхнім сім’ям, які проживають в зоні діяльності лісгоспу.
По мірі можливості лісгосп допомагає вирішувати і соціальні питання місцевих жителів. Громадянам без обмежень реалізовується дров’яна деревина для опалення житла та ділова деревина для будівництва та ремонту осель. Надається допомога сільським радам, школам, лікарням, а також жителям, які потерпіли від стихійних лих.
Що стосується взаємодії з громадськістю то підприємство працює прозоро і відкрито. Вся інформація, яка стосується діяльності підприємства розміщується і оновлюється на сайті лісгоспу, проводиться обговорення всіх лісогосподарських заходів з місцевими громадами. З місцевим населенням проводяться масово-роз’яснювальні зустрічі з питань охорони збереження та використання лісових ресурсів, вирішуються соціальні питання.
Лісгосп вдячний всім тим, хто по справжньому любить ліс та цінує працю лісівників і готовий до співпраці, обговорення та вирішення лісівничих питань, які турбують громадськість.
Медіа-ліс
11 квітня 2019
У Головецькому лісництві ДП «Славське лісове господарство» журналісти Львівщини разом з лісівниками висадили 1 га молодого лісу. Сіянці ялиці, бука та явора творчі люди висаджували з любов’ю та натхненням. Лісові культури створені в межах акції «Майбутнє лісу в твоїх руках»
Хорошого забагато не буває. «Журналістські ліси» в області вже є, а для того щоб було ще більше, до справи долучилися і представники Львівської медіа-профспілки. Організувала захід голова Львівської медіа-профспілки Лариса Беньо: «Коли у нас зародилася ідея долучитися до праці лісівників, ми звернулися до начальника управління Анатолія Дейнеки і він нас підтримав в цьому. Буквально за 2 дні все організували. І ось ми тут - понад 20 журналістів з різних видань Львівщини сьогодні висаджують ліс з натхненням та чудовим настроєм, відновлюючи Карпати».
На каменистому ґрунті замість меча Колесова використовують мотику. Садити ліс в Карпатах не просто, треба докласти багато праці. Перед початком роботи лісівники провели інструктаж, а далі всі взялися до справи. Почалася магія народження твору під назвою «Ліс», а писали його талановиті журналісти не гострим пером, а мотикою.
Ярослав Климович, голова Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України, розповідає: «Я багато разів висаджував ліс. Коли працював генеральним директором телерадіокомпанії, то у нас багато було подібних акцій - і в Карпатах і на Високому Замку садили, в різний ґрунт, а тут він специфічний: ожинники і каміння. Але ми докладаємо зусиль і працюємо - висаджуємо бук. Вважаю, що кожен українець має навесні вийти і взяти участь в закладанні лісів, парків та прикрашати нашу Україну».
Місцеві журналісти давно здружилися з лісівниками. За роки співпраці знають про успіхи та проблеми галузі і, звісно, вміють висаджувати сіянці. «Ми віддавна щороку беремо участь у подібних акціях. У нашому районі 6 лісгоспів, і журналісти не лише висвітлюють їхню діяльність, а й допомагають садити ліс. Сьогодні я це роблю з чоловіком , крім нас тут ще 4 сімейні пари. Настрій в усіх гарний, бо робимо хорошу справу, садимо живе і відроджуємо Карпати», - розповідає Іванна Русин, редактор газети «Бойківська думка» (Сколівський район)
Мабуть, ще ніколи лісівники не чули стільки теплих слів про свою працю , а ЛІС про свою велич. А як могло бути інакше? Ліс садили талановиті митці. Ті, хто вміє зауважувати хороше і погане , хто вміє відчувати серцем.
«Іван Франко дуже любив відпочивати на природі. В лісі людина позбувається психологічної маски і стає сама собою, вона щаслива, їй легко . Ліс колосальний. Я в ліс приїздив іноді сам, мав 3 дні, ставив намет і жив в ньому. Весь день провести в лісі… надвечір’я , сутінки, моторошність - це неймовірно. Різні звуки, ліс шумить , звучить …їжачок, лисиця , а коли чуєш рев великого звіра, стає страшно, моторошно сідаєш ближче до вогнище і готуєшся захищатися… Неймовірно в лісі вночі , він шумить, важко заснути , але коли ти прокидаєшся від звуків пташиного співу - це колосально», - згадує пережиті емоції Зиновій Суходуб, український письменник, заслужений журналіст України.
У хорошому товаристві, за цікавими розмовами швидко час минає. За 2 години результат - 1 га лісу. Після такої справи журналісти мали ще одну не менш важливу – вшанували пам'ять героїв, відвідавши меморіальний військовий цвинтар Українських січових стрільців «Маківка» .
Для кожного свідомого українця Маківка — це золота сторінка в історії держави. Святе місце — своєрідний символ патріотизму. Адже саме тут відбулася кровопролитна битва між січовими стрільцями та російськими військами. Ядро легіону УСС становили активісти довоєнного січового, сокільського і пластового руху, професори українських гімназій, студенти — всі ті, хто словом і багнетом прагнув позбутися російської заборони діяльності редакцій українських часописів, читалень, депортації в Сибір української інтелігенції та греко-католицьких священиків. Сотня, яка прийняла на себе чи не головний удар, виявила неабияку незламність і силу духу, стала прикладом боротьби за волю.
У радянський час стрілецький меморіал був сплюндрований, а людей, які намагалися піднятися на Маківку, переслідували. З початком подій, пов'язаних із становленням незалежності України, воскресла з небуття пам'ять про Українських січових стрільців. На Маківці було створено Меморіал.
Підійматися вгору тут зараз легко, бо лісівники проклали дорогу , а ось від чого серце крається, то це від побаченої картини - мертвого лісу.
«Навколо меморіалу раніше були високопродуктивні смерекові насадження, – розповідає Ярослав Целень, перший заступник начальника Львівського ОУЛМГ. – Проте почалося їх масове всихання. Ще у 1995 року ми говорили, що є така проблема. Та нас не слухали, а оскільки це заповідне урочище, то розпочати тут роботи було неможливо. Тоді ми звернулися до НЛТУ України і вони нам розробили програму освоєння всихаючих насаджень. Завдяки цьому за 15 років на місці вирубок вдалося відновити лісові насадження. Зараз тут маємо молодняки віку прочищення».
В зв’язку зі змінами у законодавстві в об’єктах природо-заповідного фонду заборонено проводити будь-які роботи, тому ані забрати мертві дерева, ані висадити інші наразі лісівники не можуть.
Ось таким був день у журналістів. Наповнений радістю і сумом. Пізно ввечері вони повернулися додому, а вранці писатимуть правду про ліс…
Відтворення лісових насаджень
11 березня 2019
1 мільйон 300 тис. шт. сіянців заплановано виростити на лісових розсадниках ДП «Радехівське ЛМГ» у 2019 році.
Високопродуктивний ліс відновлюється при правильному веденні господарства. Це відтворювальний природний ресурс, саморегулююча екосистема, яка може існувати і без втручання людини. Проте, як свідчить практика самовідновлення лісу на зрубах триває десятки років, і дуже часто на місці сосни або дуба виростають малоцінні породи, зарослі чагарників. Тому на зрубах потрібно створювати лісові культури та захищати молоді деревця від бур’янів, швидкорослих малоцінних порід, чагарників. Ліс потребує постійної уваги і турботи.
Основні завдання на 2019 рік по ДП «Радехівське ЛМГ»: забезпечити своєчасне лісовідновлення на місцях зрубаних лісів на площі – 150га, провести заходи по сприянню природному відновленню лісу на площі 24 га, виростити 1300 тис. шт. сіянців садивного матеріалу на лісових розсадниках; заготовити 2750кг лісового насіння, створити 1га плантацій новорічних ялинок.
Робота в лісі лише на садінні дерев не закінчується. Вони дуже маленькі і тендітні і потребують постійної опіки і догляду. Незважаючи ні на що, в цьому році, як і в усі попередні роки, за молодими лісами проводитимуться догляди в загальному на площі 1500 га.
Берегти, відновлювати та охороняти ліс – це наша спільна справа, незалежно від того, де хто живе: в місті чи в селі, де працює,чим займається. Адже виростити високопродуктивні насадження – це досить довготривалий, недешевий і клопіткий процес. Звертаючись до всіх небайдужих хочеться закликати з розумінням ставитись до всього живого і до праці тих, хто це ростить і плекає з любов’ю, адже саме від спільних зусиль усіх нас залежить, в якому світі будуть жити наші діти, внуки, правнуки.
Реалізували одне дерево, а посадили два: Рава-Руський лісгосп звітує за 2018 рік
29 січня 2019
У 2018 році на ДП «Рава-Руське лісове господарство» зародилася нова традиція – залучати до збору лісового насіння та посадки лісу сім’ї. Раніше, окрім лісівників, це робили школярі, представники громадських організації, місцеве населення, а минулоріч сім’ї почали проявляти таку ініціативу, щоб і разом активно провести час, і розвинути любов до природи та лісу зокрема. Якщо потрібно було б одним реченням підсумувати роботу підприємства за 2018 рік, то це було б: «реалізували одне дерево, а посадили два». Адже лісовідновлення і стале лісокористування – пріоритетні у роботі лісівників.
Для учнів шкільних лісництв, їхніх батьків та вчителів працівники підприємства організували лекції до "Міжнародного дня лісів", екскурсії в музей лісу та дендропарк, еко-прогулянку у розсаднику Річківського лісництва, а для школярів провели конкурс твору і малюнку на тему «Людина і ліс».
У 2018 році лісівники Рава-Руського лісгоспу заготували 15059 кг лісового насіння, посадили молодий ліс на 157 га та провели догляд за лісовими культурами на площі 561 га.
Для вирішення актуальних проблем лісової галузі, у 2018 році на підприємстві проведели семінар щодо всихання соснових насаджень, де обговорювали заходи протидії проблемі. Також провели навчання з вирощування лісових культур, де наголосили на впровадженні нових технологій, які формують високопродуктивні дубові насадження та навчання щодо нових стандартів (ДСТУ) на круглі лісоматеріали. Провели і зустрічі для обміну досвіду з вирощування сіянців та саджанців головних лісоутворюючих порід в розсадниках та теплицях.
Працівники підприємства провели 75 тематичних зустрічей з членами виконавчого комітету щодо орієнтовного плану проведення рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів та 25 тематичних зустрічей з головами селищних рад та депутатами щодо змін в Законі України від 10.07.2018 р. № 2497- VIII, який передбачає земельний податок на всі лісові землі України.
Мисливці та єгерська служба ДП «Рава – Руське лісове господарство» у 2018 році охороняли мисливські угіддя від браконьєрства, проводили зібрання для прийняття спільних дій щодо охорони та підгодівлі мисливських звірів та випустили фазанів у мисливське угіддя.
Слід згадати і про роботу, яка для лісівників є звичною щодня: запобігання лісовим пожежам, створюючи мінсмуги і протипожежні розриви та доглядаючи за ними; цілодобова охорона лісових угідь від лісопорушників та контроль за раціональним використанням лісових ресурсів.
Для працівників ДП «Рава-Руське лісове господарство» у минулому році провело навчання і перевірку знань з охорони праці і пожежної безпеки. Їх також своєчасно забезпечували спецодягом і спецвзуттям і створювали комфортні умови для праці.
За 2018 рік підприємство сплатило до державного бюджету 15983 тис. грн податків та 4759 тис. грн податків до місцевих бюджетів.
Прес-служба
ДП "Рава-Руське лісове господарство"