На шляху до наближеного до природи лісівництва

23 Червня 2022р, Новини. Прес-служба

На Львівщині розпочалося засідання виїзної розширеної колегії Державного агентства лісових ресурсів України за темою застосування вибіркових та поступових систем рубок під керівництвом голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Болоховця.

«Переходимо до наближеного до природи лісівництва. Так, це дійсно означає, що «лисих» Карпат ви більше не побачите», - підкреслив Голова Юрій Болоховець.

Участь у засіданні взяв також голова Стрийської районної військової адміністрації Богдан Янко.

На підприємствах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства за науковим супроводом Національного лісотехнічного університету впроваджуються засади наближеного до природи лісівництва починаючи з 2006 року, коли був виданий наказ обласного управління від 01.11.2005 року №143 «Про перехід в 2006 році на вибірковий спосіб рубання».

Практичний шлях переходу на інноваційні методи ведення лісового господарства розпочався з вивчення досвіду в країнах Західної Європи (Німеччина, Швейцарія).

Начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека поінформував про етапи впровадження вибіркової системи рубок на Львівщині.

Держлісагентство України, Львівська обласна рада підтримали ініціативу Львівського ОУЛМГ проводити рубки переформування деревостанів на підставі наукового супроводу Національного лісотехнічного університету України.

З метою нормативно-правового забезпечення проведення рубок переформування на засадах наближеного до природи лісівництва Львівським ОУЛМГ спільно з Національним лісотехнічним університетом України напрацьовані пропозиції про внесення змін до чинних нормативних актів, в тому числі щодо проведення рубок переформування в лісах, і скеровані Львівською облрадою для розгляду Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України та Держлісагентству України.

Принципи наближеного до природи лісівництва базуються на таких способах лісокористування, за яких забезпечується постійно вкрита лісом площа. На цих ділянках відтворюється структура природних різновікових лісів, а також підтримується стійкість та продуктивність деревостанів. 

Позитивні ефекти від рубань переформування:

- Лісівничо - екологічні : формування багатоярусних, складних за породним складом, кліматично-стійких деревостанів, примноження біорізноманіття;

- Економічні:  збільшення обсягів заготівлі деревини та стабільність надходження її на ринок, економія коштів  порівняно з традиційним лісовирощуванням;

- Соціальні: ліс постійно виконує екологічну,  економічну та соціальну функції, внаслідок чого мінімізуються ризики виникнення конфліктів з громадами.

Учасників колегії ознайомлено з ретроспективним аналізом проведення рубок переформування за період 2008 - 2022 роки у державних лісогосподарських підприємствах Львівщини.

За цей період в лісах області проведено рубки переформування деревостанів на 2060 лісових ділянках на площі 8055 га і заготовлено 627,6 тис м3 деревини.

Про науково-виробничий стаціонар «Моршинський» та перспективу проведення рубок переформування деревостанів розповів завідувач кафедри лісівництва НЛТУ України, професор Г.Т. Криницький.

Науково-виробничий стаціонар «Моршинський» закладено у 2008 році в Задервацькому лісництві ДП «Стрийське лісове господарство» з метою переформування одновікового деревостану у мішаний різновіковий, багатоярусний на основі природного поновлення для організації наближеного до природи ведення лісового господарства.

Учасникам колегії на 4 лісових ділянках продемонстровано результати проведення прийомів рубок переформування після яких сформоване складне двох-трьох ярусне насадження головних лісотвірних порід, що відповідає корінним умовам місцезростання.

За ваговий внесок у запровадження ведення лісового господарства на засадах наближеного до природи лісівництва завідувачу кафедри лісівництва НЛТУ України, професору Г.Т. Криницькому оголошено Подяку Голови Держлісагентства та нагороджено нагрудним знаком «Почесний лісівник України".

Голова Держлісагентства України Юрій Болоховець нагородив нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства» України» Павліва Ростислава Йосиповича, директора державного підприємства «Стрийське лісове господарство».

Вручено Подяку Голови Держлісагентства України Федорківу Василю Юрійовичу, лісничому Задеревацького лісництва ДП «Стрийське лісове господарство».

У травні минулого року Держлісагентство провело виїзну нараду щодо використання вибіркової системи рубок на базі державних лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ, на якій учасниками спільно з науковцями напрацьовано пропозиції до Правил рубок в лісах України і підтвердили пріоритетність продовження шляху до наближеного до природи лісівництва.

За новими правилами, які розробило Держлісагентство, має відбуватися перехід від суцільних до поступових і вибіркових методів заготівлі деревини, де перевагу матимуть рубки переформування та природне поновлення лісів. Нові правила погоджені з усіма зацікавленими  сторонами і перебувають на погодженні центральних органів виконавчої влади.

 

Global Options

Оголошення
Ключові слова
Де так як купити дрова паливні на Львівщині

Зелена країна

Ми у Facebook

Розпорядження від 01.12.2015р. N18

Платформа Дія

Відео

Новини Управління