Переформування соснових деревостанів до наближених до природи лісів в Україні – з особливим врахуванням стійкості до пожеж та екстремальних погодних умов, таких як посуха на засадах інтегрованого менеджменту пожеж
16 жовтня 2020
За сприяння Федерального Міністерства Німеччини з продовольства та сільського господарства, Національним лісотехнічним університетом України та Університетом сталого розвитку Еберсвальде, здійснюється виконання міжнародного проекту «Переформування соснових деревостанів до наближених до природи лісів в Україні – з особливим врахуванням стійкості до пожеж та екстремальних погодних умов, таких як посуха на засадах інтегрованого менеджменту пожеж».
У рамках даного проекту виділено ряд окремих тем, які стосуються ведення наближеного до природи лісогосподарювання, в тому числі проведення рубок переформування.
Для участі в проекті обрано два лісогосподарські підприємства: ДП «Львівський лісгосп» та Страдчівський навчально-виробничий комбінат. На території даних підприємств, для наукових цілей закладено ряд виробничих стаціонарів у різних типах лісостанів.
Раніше вже відбулася перша зустріч-нарада учасників міжнародного проекту, де обговорили цілі, впровадження результатів наукової роботи в практику ведення лісового господарства, визначили порядок проведення польових робіт та наступних зустрічей.
За інформацією
ДП «Львівський лісгосп»
У Львівському лісгоспі підбили підсумки роботи за 2019 рік
11 лютого 2020
Незважаючи на складні умови, які склалися в лісовій галузі, особливості ведення лісогосподарської діяльності, а також специфічний інформаційний простір навколо окремих елементів лісокористування, ДП «Львівський лісгосп» вдалося забезпечити виконання усіх запланованих фінансово-господарських показників, які визначаються державою та потребами лісу.
Львівський держлісгосп здійснює господарську діяльність у лісах поблизу м. Львова. Всі землі підприємства входять у межі зеленої зони міста, окрім того майже 63 % держлісфонду відноситься до природно-заповідних об’єктів. Господарська діяльність у лісах підприємства має обмежений характер. Рубок головного користування лісгоспом не проводиться, отже більша частина насаджень перебуває у вікових групах «пристигаючих» і «стиглих» лісів, що відповідно впливає на їх санітарний та рекреаційно-естетичний стан. Відповідно до вимог лісового та природоохоронного законодавства, враховуючи стан насаджень та біологічні особливості порід, підрозділами підприємства проводяться різні види рубок формування і оздоровлення лісів. Всі рубки проводяться вибірковим способом, що у свою чергу постійно зберігає оптимальні умови лісового середовища та має мінімальний вплив на сформовані екологічні зв’язки. Впродовж останніх 3-х років підприємством зовсім не проводиться суцільних рубок.
Ведення лісового господарства відповідає «Принципам і критеріям» FSC, про що свідчить відповідний сертифікат, отриманий у минулому році.
Після проведення лісівничих заходів пов’язаних з видаленням дерев, лісівниками підприємства постійно проводяться роботи із сприяння природному поновленню та введенню необхідних корінних порід. Так за підсумками, на ділянках вибіркових рубок, у вікнах утворених після вирубування дерев, було висаджено 50 тис. саджанців основних лісотвірних порід (дуб звичайний, сосна звичайна, бук лісовий та інші).
Загалом, витрати підприємства на ведення лісового господарства склали – 17276,9 тис.грн, з них 100% власні кошти підприємства. З 2016 року бюджетне фінансування повністю відсутнє.
У 2019 році рубки формування та оздоровлення лісів проведено на площі 864 га та заготовлено 24,9 тис.кбм. ліквідної деревини.
На ринку деревини відбулися суттєві зміни, а саме: спад попиту на деревину, особливо низькосортну, яка складає в заготівлі підприємства приблизно 86%, зниження реалізаційної ціни на всі види порід деревини. Вищенаведені фактори значно вплинули на зниження чистого доходу та інших показників фінансово-господарської діяльності.
Обсяг реалізації продукції, робіт, послуг за 2019 рік склав 17622,0 тис.грн, або 88,09% до відповідного періоду минулого року. Вся лісопродукція в обсязі 20,4 тис.кбм. реалізована на внутрішній ринок.
Рівень середньої заробітної плати штатних працівників склав 8664 грн. Середньооблікова чисельність штатних працівників – 84 особи.Фонд оплати праці штатних працівників – 8733,3 тис.грн.
Протягом 2019 року підприємством сплачено до бюджетів усіх рівнів 7226 тис.грн податків, зборів та обов’язкових платежів, а також 2022 тис.грн. відрахувань Єдиного соціального внеску.
З одного кубометра реалізованої деревини підприємством сплачено 449 грн. податків, зборів та обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів.
Суттєве збільшення сплати податків до державного та місцевого бюджетів, відбулося за рахунок збільшення податку на нерухоме майно, рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (50%) та введення нового податку на лісові землі.
Для попередження та виявлення порушень лісового та природоохоронного законодавства, державною лісовою охороною Львівського лісгоспу регулярно здійснюються патрулювання лісових масивів. За 2019 рік рейдовою бригадою було проведено 51 рейд з охорони лісу. В результаті проведеної роботи складено 20 протоколів на лісопорушників. Сума накладених штрафів становить 5525 грн., сума завданої шкоди, яку буде відшкодовано, становить 298 191 грн.
З метою підвищення рівня екологічної освіти, ознайомлення з роботою лісівників та лісовим господарством впродовж року лісівничий еколого-просвітницький центр, який діє на базі підприємства, відвідало 1345 осіб – дошкільнята, учні шкіл м.Львова, студенти. Також у лісгоспі,на базі Лапаївської ЗОШ І-ІІІст. імені Героя України Георгія Кірпи, функціонує шкільне лісництво. Учні шкільного лісництва активно приймають участь в різних конкурсах, акціях та природничих заходах. В минулому році Лапаївське учнівське лісництво зайняло 3 місце на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу учнівських лісництв.
Разом з тим, впродовж року працівники підприємства проводили тематичні зустрічі з громадськістю, на яких обговорювали основні питання ведення лісового господарства.
Вся інформація, яка стосується діяльності підприємства розміщується і оновлюється на сайті лісгоспу (http://lvivlg.com.ua/) та на сторінці у соціальній мережі Facebook.
За інформацією
ДП «Львівський лісгосп»
Ліс – чудове місце для відпочинку
20 листопада 2019
Однією з важливих проблем у процесі формування життєвого середовища людини є організація відпочинку. У теперішньому світі відпочинок, рекреація, туризм є найвищою соціальною цінністю.
Сучасне життя мешканців великих міст неможливо уявити без періодичного відпочинку на природі, що обумовлено необхідністю відновлення фізичних і духовних сил, які неминуче втрачаються внаслідок інтенсивної праці і впливу особливостей життя у великому місті. Подорожі на курорти України та інших країн вирішують дане завдання. Однак, враховуючи сучасні тенденції в економіці країни, слід зазначити, що для більшості населення такі подорожі стають лише потенційно можливими або зовсім недосяжними з економічних міркувань. Враховуючи зазначене, організація короткострокового відпочинку в приміських зонах великих міст набуває надзвичайної актуальності.
Територія лісових насаджень ДП «Львівський лісгосп» розміщена в межах 30-ти кілометрової зони навколо м. Львова. Загальна площа лісів підприємства становить 22327 га. За категоріями захисності мають наступний розподіл: землі природо-охоронного та історико-культурного значення (об’єкти природно-заповідного фонду місцевого значення) 13485 га, що складає 60,4% від загальної площі підприємства, а також рекреаційно-оздоровчі ліси – 8842 га, відповідно 39,6%.
Розглядаючи рекреаційне лісокористування, необхідно усвідомити, що це складне, багатобічне явище, яке полягає у двохсторонньому зв’язку: впливу лісу на відпочиваючих і відпочиваючих на ліс. Взаємовідносини між лісом і людиною здійснюються за принципом негативного зворотного зв’язку. Якщо ліс позитивно впливає на людину, на відновлення її фізичних сил, на поліпшення самопочуття і підвищення працездатності, то людина негативно впливає на ліс, зумовлюючи різні види навантажень. У місцях масового відпочинку рекреаційні навантаження нерідко призводять до деградації лісових насаджень.
Враховуючи рекреаційне навантаження на ліси підприємства, лісгосп здійснює обмежене лісокористування, незважаючи на високий потенціал продуктивності лісів. Починаючи з 2016 року підприємство повністю відмовилось від проведення суцільних вирубок лісу, що пов’язане як з переходом на господарювання за принципами наближеного до природи лісівництва, так і з врахуванням постійного рекреаційного використання лісів великою кількістю відвідувачів.
Традиційний відпочинок на природі, у більшості людей, передбачає вільний та безкоштовний доступ до лісу як елементу рекреації. Проте, комплекс лісогосподарських заходів, який необхідно здійснювати в лісах для виконання ними відповідних рекреаційних функцій, а також будівництво і утримання в належному стані рекреаційних зон потребує значних фінансових та матеріальних витрат.
Тому, вкотре закликаємо бережливо ставитись до лісу, а також поважати працю лісівників.
Прес-служба ДП "Львіський лісгосп"